Соопштенија

Владина делегација присуствуваше на службата по повод празникот Воскресение – Велигден, во храмот Црква „Пресвето Срце Исусово“

Делегација на Владата, синоќа присуствуваше на мисата што по повод празникот Воскресение – Велигден, се одржа во храмот Црква „Пресвето Срце Исусово“ во Скопје.

Премиерот Заев со честитки по повод Велигден до верниците на Католичката црква: Велигден да ни ја даде силата за изградба на едно општество за сите, кое е мирољубиво и во кое се почитува верската слобода на сите нејзини граѓани

Премиерот Заев по повод хистијанскиот празник Велигден, што го прославуваат верниците на Католичката црква, упати писмо со честитки до г. Киро Стојанов, Бискуп Скопски и Апостолски Егзарх на Римокатоличката црква во Република Македонија.

Шекеринска стана член на Европскиот совет за надворешни работи

Заменичката претседател на Владата и министерка за одбрана Радмила Шекеринска доби покана да се приклучи кон Европскиот совет за надворешни работи – една од највлијателните пан-европски тинк-тенк о

Увид во градежни работи на автопат Неготино-Демир Капија

Изјава на министерот за транспорт и врски Горан Сугарески и директорот на ЈПДП Зоран Китанов, од денешниот увид во градежните работи на автопатската делница Демир Капија-Неготино.

Николовски: Ги намалуваме трошоците, го зголемуваме приходот на земјоделците и платите на работниците, создаваме услови за младите земјоделци да останат во земјава

Министерот Николовски посочи во изминатите 10 месеци политиките на Владата на Република Македонија во делот на земјоделството, се во насока на намалување на трошоците во земјоделското производство што ќе придонесе за создавање на конкурентни производи, но и зголемување на приходите на земјоделците.

Реформите од Планот 3-6-9 се заокружуваат на 17 април и ги забрзуваат интеграциските процеси за Република Македонија во ЕУ и НАТО

Планот 3-6-9 беше проект за враќање на брзата трака на евро-атлантските процеси, за рехабилитација на функциите на институциите после политичката криза и за иницирање и спроведување реформи во клучните области што произлегоа од извештаите на високата екпертска група на Рајнхард Прибе и од заклучоците на прегововорите во Пржино.

Премиерот Заев: Во Собранието на РМ, разговаравме за донесувањето на реформските закони, за да овозможиме Република Македонија да биде демократски поставена пред ЕУ, пред донесувањето на Извештајот

Одговори на новинарски прашања на Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев.

Премиерот Заев: За праведниот данок отвораме дебата, во која ќе се вклучат сите засегнати страни, не брзаме, целта е да се постигнат позитивни ефекти

Одговор на новинарско прашање на Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, за прогресивниот данок, 30.3.2018.

Премиерот Заев на конститутивната седница на Комитетот за земјоделство: Земјоделците, сточарите и агробизнисмените најдобро знаат што треба Владата да овозможи за развој на аграрот

Премиерот Заев посочи дека земјоделците, сточарите и агробизнисмените најдобро знаат што е она што Владата треба да го преземе за да се овозможи рентабилно производство и затоа низ работата на овој комитет ќе се носат заеднички одлуки во интерес на земјоделците.

Учество на вицепремиерот Анѓушев на состанок на Бизнис клубот на општина Гази Баба

Видео од изјавите на вицепремиерот Анѓушев, градоначалникот Георгиевски и сопственикот на Ариље метал, Ангеловски за време на состанокот на Бизнис клубот на општина Гази Баба.