• Во Штип се садат 50 илјади садници

  Во Штип се садат 50 илјади садници

  Во рамки на акцијата „Ден на дрвото“, која се спроведува по 17-ти пат, во Штипско ќе бидат засадени 50-тина илјади садници, а во самиот град илјада. Дрвце во Штипско денеска засади дополнителниот заменик-министер за труд и социјална политика Диме Спасов и градоначалникот на општина Штип Илчо Захариев.

 • Јолевски засади дрвце со војниците на караулата на ГП „Богородица“

  Јолевски засади дрвце со војниците на караулата на ГП „Богородица“

  Министерот за одбрана Зоран Јолевски денеска ја посети караулата на граничниот премин Богородица каде со припадниците на Армијата на Република Македонија кои ја обезбедуваат нашата јужна граница со Грција засади дрвца во рамки на акцијата „Ден на дрвото“.

 • Курц: Со фер избори и итните реформски приоритети до преговори со ЕУ

  Курц: Со фер избори и итните реформски приоритети до преговори со ЕУ

  Спроведувањето на слободни и фер избори заедно со имплементација на итните реформски приоритети ќе и овозможат на Македонија да се врати на патот кој ќе ја води кон отворање на преговори за членство во ЕУ, изјави денеска во Скопје шефот на австриската дипломатија Себастијан Курц по средбата со неговиот македонски колега Никола Попоски.

 • Спасов: Преку „Македонија вработува 2“ отворени 2.960 работни места

  Спасов: Преку „Македонија вработува 2“ отворени 2.960 работни места

  Проектот „Македонија вработува 2“ го дава очекуваниот резултат. Досега преку овој проект има 2.960 новоотворени работни места во околу 2.260 компании, изјави денеска дополнителниот заменик-министер за труд и социјална политика Диме Спасов.