Соопштенија

Премиерот Заев упати честитки по повод празникот Велигден: Да си посакаме во претстојните празнични денови со искушенијата да се соочуваме со смирението на Оној кој ја победи смртта

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, упати честитки до Синодот и до свештенството на МПЦ-ОА, и до сите православни Христијани во нашата земја, со пораката Христос Воскресна – Навистина Воскресна им го честиташе најголемиот православен празник Воскресение Христово – Велигден!

Премиерот Заев на чествувањето на Светскиот ден на Ромите: Определени сме да ги следиме и сите препораки од Европската Платформа за вклучување на Ромите

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, синоќа се обрати на чествувањето на Светскиот ден на Ромите.

Премиерот Заев по повод Денот на правосудството: Да изградиме широк консензус за реформите во правосудството за доброто на граѓаните

„На Република Македонија и треба силна, независна и професионална судска власт која нема да потклекнува под каков било притисок од Владата, Собранието, политичките партии, или кој било друг центар на политичка моќ“, порача премиерот Заев.

Во Источниот регион ќе инвестираме преку 300 милиони евра во изградба и реконструкција на патната инфраструктура

Министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески и директорот на ЈП за државни патишта, Зоран Китанов, денеска извршија увид во градежните работи на експресниот пат Штип – Кочани.

Премиерот Заев: Оперативниот план за вработување отвора можности и за работниците и за деловната заедница

„Социјалниот дијалог мора да постои во државата ако сакаме да создаваме општество коешто ќе значи доволна мотивација овде да се гради животот, овде да се создава семејство и овде да ни останат младите луѓе, а истовремено да ги почитуваме сите професии и сите дејности и да ги вреднуваме чесно заработениот денар дали како плата или добивка. Во општество во кое сите чинители ќе бидат активни, задоволни и перспективни ќе можеме да ја создаваме Македонија којашто сите ја посакуваме“ порача премиерот Заев.

Премиерот Заев во работна посета на Штип: Презентирани мерките од Оперативниот план за вработувања

Придружуван од градоначалникот на Штип, Благој Бочварски, премиерот Заев утрово разговараше со работничките и работниците од конфекциската индустрија за мерките на Владата од Оперативниот план и за политиките за вработувања.

Советот за следење на имплементацијата на Стратегијата за реформи на правосудниот сектор ги разгледа предложените законски решенија за судовите и за Судскиот совет

Членовите на Советот за следење на имплементацијата на Стратегијата за реформи на правосудниот сектор своите дебати на втората седница ја насочија кон Предлог – Законите за судовите и за Судскиот совет, за кои што заменик-министерот за правда, Оливер Ристевски, појасни дека веќе в среда, после празниците, пратениците во Собранието на РМ ќе расправаат по предложените измени.

Царовска во Валандово: Годинава ќе се изгради нова градинка во село Брајковци

Министерката Царовска посочи дека МТСП во Буџетот за 2018 година обезбеди средства за новиот објект во Брајковци, во износ од 8.600.000,00 денари за градежни работи и средства за набавка на опрема во износ од 1.450.000,00 денари.

Работна посета на Министерот за надворешни работи Никола Димитров на Француската Република

На средбата, Министрите изразија задоволство од заемните заложби за внесување нова динамика во политичкиот дијалог, кој е во функција на збогатување на севкупната билатералната соработка меѓу Република Македонија и Француската Република.

Премиерот Заев на Денот на НАТО: Ние сме одлучни во намерата да бидеме следната 30. членка на Алијансата

Денес се одбележува Денот на НАТО, кога пред 69 години е формирана Алијансата со потпишувањето на Северно-атлантскиот Договор во Вашингтон, со кој секоја држава членка се посвети на одговорностите на колективната безбедност.