Од 39-тата седница на владата на РМ: Одлука за прераспределба на средства помеѓу буџетските корисници на централната власт и помеѓу фондовите

Владата на Република Македонија на денешната 39-тата седница ја разгледа и ја усвои предлог–одлуката за прераспределба на средства помеѓу буџетските корисници на централната власт и помеѓу фондовите.

Средба на премиерот Заев со претседавачот со Советот на министри, Звиздиќ во Сараево: Заедничка соработка за да се иницира авио-линија Сараево – Подгорица – Скопје

На прес конференцијата за новинарите беше соопштено дека премиерот на Македонија, Заев, претседавачот со Советот на министри на БИХ, Звиздиќ и премиерот на Црна Гора, Марковиќ, ќе испратат заедничко писмо до сите авиокомпании, заинтересирани да воведат авиолинија Сараево – Подгорица – Скопје, како и дека иницијативата е отворена и за други земји, како што е Република Бугарија.

Премиерот Заев на настан во организација на Институтот за политика од Република Бугарија: Носењето одлуки е храброст за перспектива и подобра општествена иднина

Премиерот Заев се заблагодари на организаторот на настанот за поканата, и изрази надеж дека собирот ќе помогне во иднина да се изградат млади, перспективни лидери кои ќе ја храбрат цела останата Европа во градењето перспективност.

Интервју на вицепремиерот за економски прашања Кочо Анѓушев за Гласот на Америка

Видео од интервјуто на Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања Кочо Анѓушев, за Гласот на Америка (Voice of America), на крајот на официјалната посета на вицепремиерот Анѓушев на САД.

Премиерот Заев во работна посета на Босна и Херцеговина

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска попладне ја започнува својата работна посета на Босна и Херцеговина.

Премиерот Заев со градоначалникот на општина Струмица Јаневски: Да ги искористиме потенцијалите за соработка меѓу локалната и централната власт

Премиерот Заев и градоначалникот Јаневски изразија задоволство од досегашната соработка меѓу централната и локалната власт и се согласија дека постојат потенцијали за нејзино интензивирање, за обезбедување дополнителни проекти за квалитетен живот за сите граѓани на Струмица.

СОР 23: Обраќање на Макрадули на Пленарната сесија на високиот сегмент

Заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули имаше обраќање на попладенвната пленарна сесија на високиот сегмент на 23-тата Конференција на Страните на УНФЦЦЦ (СОР 23).

Премиерот Заев до својот грчки колега Ципрас: Сочувствуваме со семејствата на загинатите во поплавите и ви нудиме наша помош

Премиерот Зоран Заев испрати писмо со сочувство до својот грчки колега Алексис Ципрас, по трагичните последици од катастрофалните поплави во неколку градови во Грција.

Премиерот Заев и генералниот секретар на ОБСЕ Гремингер: Продолжува заедничката соработка во реализацијата на реформскиот процес важен за иднината на државата

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска се сретна со генералниот секретар на ОБСЕ, Томас Гремингер.

Средба на премиерот Заев со унгарскиот амбасадор во Македонија, Ласло Дукс: Унгарија е и ќе остане силен поддржувач на Македонија за побрз влез во ЕУ и НАТО

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска оствари средба со делегација од Унгарската Амбасада во земјава, предводена од амбасадорот, д-р Ласло Дукс.

Pages