Владата на Република Македонија денеска ја одржа својата редовна 50-та седница

На дневниот ред се најде програмата и приоритетите на бугарското претседателство со Советот на Европската Унија што ги презентираше амбасадорот на Република Бугарија во нашата земја Иван Великов Петков.

Презентирани програмата и приоритетите на бугарското претседателство со Советот на Европската Унија во Владата на Република Македонија

Пораките што доаѓаат од Република Бугарија, актуелен претседавач на Советот на ЕУ, и од ЕУ, се охрабрувачки и мотивирачки за сите учесници во процесот на пристапување на нашата земја во Европската Унија.

Премиерот Заев со делегација на Банката за развој на Советот на Европа (ECB): Изградбата на Клинички центар е приоритет за Владата

На состанокот со претставниците на банката беше искажана јасната определба на Владата на Република Македонија дека ова е еден од најважните приоритети во оваа година, и дека се очекува конечната одлука за најдобрите опции за изградба на Јавната здравствена установа клинички центар „Мајка Тереза“ да биде донесена на една од наредните седници на Владата.

Премиерот Заев со интензивна програма на учество во Давос, средба и со премиерот Ципрас

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, од 24 до 26 јануари, ќе учествува на годинашниот Светски економски форум во Давос, Швајцарија, на кој оваа година учествуваат шефови на држави и влади, други државни претставници, како и лидерите на најголемите компании во светот.

Владата на Република Македонија денеска ќе ја одржи својата 50-та седница

Денес, со почеток во 12 часот, Владата на Република Македонија ќе ја одржи својата 50-та седница.

Владата на Република Македонија денеска ја одржа својата редовна 49-та седница

Владата на 49-та седница, ја разгледа и усвои информацијата за воведување на проект „Субвенциониран студентски оброк и други студентски потреби“ и го задолжи Министерство за образование и наука да изготви предлог законски и подзаконски акти за имплементација на проектот

Владата на Република Македонија денеска ќе ја одржи својата редовна 49-та седница

Владата на Република Македонија денеска, во 12:00 часот, ќе ја одржи својата редовна 49-та седница со повеќе точки на дневниот ред од интерес на граѓаните.

Премиерот Заев на Водици во Струга: Стружани се пример за соживот и гостопримство

Овој ден, празникот Богојавление Водици не потсетува и на тоа дека сѐ може одново да се измие, очисти, обнови и повторно да се роди.

Премиерот Заев: Нека ни е честит и вековит, големиот христијански празник Богојавление – Водици

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, по повод верскиот празник Богојавление – Водици, упати писмо со честитки до Г.Г. Стефан, Архиепископ на Македонската православна црква – Охридска архиепископија, и до сите православни верници во Република Македонија.

Премиерот Заев на заедничка прес-конференција со Столтенберг: Подготвени сме за достоинствени решенија, членството во НАТО и ЕУ е клучна перспектива за граѓаните на Република Македонија

Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг и високата делегација на алијансата, во рамките на официјалната посета на Република Македонија, денеска беа пречекани со церемонија за пречек со највисоки државни и воени почести во Владата на Република Македонија.

Pages