Денеска се регистрирани 75 нови случаи на ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 11202 Оздравени се 136 пациенти – починати се 5 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 830 тестирања, а регистрирани се 75 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-32, Куманово-4, Штип-5, Тетово-7, Кавадарци-8, Гостивар-8, Струмица-1, Кочани-1, Пробиштип-2, Македонски Брод-2, Виница-1, Свети Николе-1, Кичево-2, Неготино-1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 136 оздравени пациенти од: Скопје-50, Куманово-16, Прилеп-2,Тетово-5, Струга-28, Охрид-18, Гостивар-2, Крушево-1, Кочани-1, Македонски Брод-1, Кратово-1, Свети Николе-10, Кичево-1. 

Починати се 5 лица, пациент од Скопје (52г.), два пациенти од Куманово (55 и 82г.), пациент од Гостивар (62г.) и пациент од Охрид (64г.) Четири пациенти се починати во болнички услови, а еден вонболнички. 

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11202,  бројката на оздравени пациенти е 7108, на починати е 505, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3589. Денес се евидентира еден контролен тест. Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 4946, активни 1342
 • Куманово 1094, активни 255
 • Дебар 206, активни 117
 • Штип 876, активни 434
 • Прилеп 333, активни 51
 • Тетово 1064, активни 222
 • Струга 458, активни 176
 • Велес 225, активни 21
 • Битола 143, активни 63
 • Охрид 275, активни 68
 • Кавадарци 81, активни 61
 • Гостивар 495, активни 287
 • Гевгелија 23, активни 12 (*7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 3 на Богданци)
 • Струмица 38, активни 22
 • Крива Паланка 25, активни 11
 • Радовиш 29, активни 16
 • Крушево 16, активни 8
 • Кочани 106, активни 24
 • Пробиштип 57, активни 22
 • Демир Хисар 34, активни 27
 • Македонски Брод 37, активни 31
 • Пехчево 6, активни 0
 • Берово 8, активни 4
 • Валандово 6, активни 0
 • Виница 23, активни 19
 • Делчево 5, активни 4 (*4 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица) 
 • Кратово 14, активни 7
 • Свети Николе 228, активни 142
 • Кичево 177, активни 109
 • Ресен 146, активни 26
 • Неготино 28, активни 8 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 830 теста се преку: ИЈЗ-466, ЦЈЗ Скопје-12, Авицена-56, Биотек-0, МАНУ -0, Жан Митрев (Филип Втори)-169, Систина со PCR метода -115, Судска медицина -0, ЦЈЗ Битола-0, Инфективна клиника-7, ГАК-5. 

Досега во земјата се направени вкупно 

106877 тестирања на ковид -19.  Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 8 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 92 пациенти. На кислородна поддршка се 45 пациенти, 1 на механичка вентилација.  

Во болницата во Козле се хоспитализирани 10 возрасни пациенти позитивни на ковид-19 и 3 деца позитивни, како и 6 пациенти суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 5 нови, вкупно хоспитализирани се 89 пациенти. На респираторна машина се 3 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 27, а во болницата во Штип се хоспитализирани 45 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 113 пациенти - позитивни и сомнителни на ковид-19. 

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје) 

 • Чаир – 167
 • Аеродром - 152
 • Бутел - 87
 • Гази Баба - 133
 • Центар – 110
 • Карпош – 112
 • Сарај – 62
 • Кисела Вода – 153
 • Ѓорче Петров – 93
 • Студеничани – 47
 • Шуто Оризари – 112
 • Арачиново – 26
 • Илинден – 23
 • Петровец – 16
 • Чучер Сандево – 8
 • Сопиште – 21
 • Зелениково- 7
 • Странец – 5
 • Нераспределен- 8