Соопштенија за јавноста

Премиерот Зоран Заев утре на средби со Туск, Могерини, Хан и Столтенберг

Премиерот Зоран Заев утре во Брисел ќе се сретне со високи претставици на ЕУ и НАТО, во прва официјална посета по преземањето на должноста, чија цел е Владата да ја потврди својата целосна посветеност на интеграците во ЕУ и НАТО, како стратешка цел на земјата и да ги презентира реформските приоритети во агендата на Владата за враќање на земјава на патот на евроатлансите интеграции.

Средба на премиерот Заев со амбасадорот Јазбец: Словенија и ЕУ гледаат сериозен партнер во новата реформска Влада на Македонија

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, попладнево се сретна со амбасадорот на Република Словенија во Македонија, Милан Јазбец.

Премиерот Заев на средбата со италијанскиот амбасадор Ромео: Ќе ги вклучиме сите во реформските процеси, важни за иднината на граѓаните

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска се сретна со амбасадорот на Република Италија во Македонија, Карло Ромео.

Zaev-Jazbec: Slovenia perceives new government as serious partner

Slovenia remains a champion of Macedonia's Euro-Atlantic integration and perceives the new government as a serious cooperation partner, Ambassador Milan Jazbec told Prime Minister Zoran Zaev at Friday's meeting.

PM Zaev meets Italian ambassador Romeo

Prime Minister Zoran Zaev met Friday with Italian Ambassador Carlo Romeo, focusing on Macedonia's Euro-Atlantic future and enhancement of bilateral cooperation.

German Chancellor Merkel congratulates PM Zaev

German Chancellor Angela Merkel has congratulated Prime Minister Zoran Zaev on his appointment to the post and the Government formation.

PM Zaev meets Head of the OSCE Mission to Skopje

The Head of the OSCE Mission to Skopje Nina Suomalainen met Friday in Skopje with the newly elected Prime Minister Zoran Zaev and congratulated on his election as the Prime Minister.

Zaev meets European Union Ambassadors to Macedonia, says Brussels supports a reform agenda

Prime Minister Zoran Zaev and members of the Macedonian Government met with Ambassadors of the European Union to Macedonia to discuss the program of the Government.

Меркел до Заев: Германија со задоволство ќе Ве поддржи во Вашите заложби

Канцеларката на Сојузна Република Германија, Ангела Меркел денеска упати честитка до претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев по повод неговиот избор за премиер и формирањето на новата Влада.

Средба на премиерот Заев со амбасадорката на ОБСЕ, Суомалаинен: Реформската Влада отвора можност за напредок на Македонија

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со амбасадорката на ОБСЕ, Нина Суомалаинен.

Pages