Соопштенија за јавноста

Zaev-Shcherbak: Macedonia, Russia to build relations on democratic basis

Prime Minister Zoran Zaev met Tuesday with the Ambassador of the Russian Federation, Oleg Shcherbak, for talks on the priorities of the new government in Macedonia and on ways to foster cooperation between the countries on a democratic basis in the areas deemed important for the citizens of the two nations.

Средба на премиерот Заев со рускиот амбасадор Шчербак: Ќе ги развиваме односите на демократска основа, со можности за унапредување на економската соработка

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, попладнево се сретна со Олег Шчербак, амбасадор на Руската Федерација во Република Македонија.

Премиерот Заев по средбата со генералниот секретар на НАТО, Столтенберг: Се надеваме дека Македонија ќе биде следната добра вест што ќе дојде од НАТО!

Почитувани претставници на медиумите, Дозволете и јас да го изразам моето задоволство од приемот овде во централата на НАТО Алијансата, од генералниот секретар на НАТО и неговиот тим. Сакам да изразам благодарност за поддршката која ја добиваме од НАТО, вклучително и од локалната канцеларија на НАТО во Скопје . . .

Премиерот Заев по средбата со еврокомесарот Хан: Добивме охрабрувачки пораки, евроинтеграцискиот процес го придвижуваме напред!

Би сакал да го изразам моето искрено задоволство од денешниот состанок со мојот драг пријател, Комесарот Хан. Имавме многу конструктивна и отворена размена на мислења во однос на перспективите на Република Македонија во ЕУ.

Bilateral issues should not hinder Euro-integration process, Zaev tells Tusk

The new government is prepared to lead a dynamic reform process towards restoring the recommendation for opening of Macedonia's EU accession talks by the end of 2017. It is also important to have the European Council's support in finding solutions by which bilateral issues should not represent a long-term obstacle to the Union accession process, Prime Minister Zoran Zaev told European Council President Donald Tusk during a meeting in Brussels on Monday.

Zaev-Mogherini: Progress in reforms to accelerate Euro-integration process

The new Government is committed to implementing the required reforms towards accelerating Macedonia's Euro-integration process, said Prime Minister Zoran Zaev at a meeting with High Representative of the European Union for Foreign Affairs and Security Policy, Federica Mogherini.

Средба Заев - Туск: Новата Влада отвора можности за евро-атлантските перспективи за Македонија!

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од вицепремиерката и министерка за одбрана Радмила Шекеринска, вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров во Брисел се сретна со претседателот на Европскиот совет Доналд Туск.

Средба Заев - Могерини: Нова динамика во евроинтегративниот процес, силна поддршка од ЕУ за реформската Влада на Македонија

Делегација на Владата на Република Македонија предводена од премиерот Зоран Заев, ја почна првата официјална посета на Брисел.Остварена е средба со високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ и потпретседателка на ЕК, Федерика Могерини.

Насоки за следење на прес конференциите на премиерот Зоран Заев и неговите домаќини во живо, од Брисел

Делегација на Владата на Република Македонија, предводена од премиерот Зоран Заев, а во која се и вицепремиерката и министер за одбрана Радмила Шекеринска, вицепремиерот за евроинтеграции Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров, денеска е во прва официјална посета на Брисел, на средби со првите луѓе на ЕУ и НАТО.

Нова енергија во односите меѓу Република Македонија со ЕУ и со НАТО

За прв пат висока државна делегација од Република Македонија во еден ден ќе има средби со сите високи претставници на ЕУ и НАТО.