Соопштенија за јавноста

Премиерот Заев до канцеларката Меркел: Македонија оддава почит на големиот државник Хелмут Кол кој го отвори патот на сојузништва низ мирољубиви политики!

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, испрати телеграма со сочувство за загубата на поранешниот германски канцелар Хелмут Кол до канцеларката на Сојузна Република Германија, Ангела Меркел и до граѓаните на Германија. 
 

Премиерот Заев на средба со ЗНМ и ССНМ: Владата е подготвена за итни и квалитетни медиумски реформи

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот Роберт Поповски задолжен за комуникации, транспаретност и отчетност денеска се сретнаа со претставници на Здржението на новинари на Македонија и на Самостојниот синдикат на новинари и на медиумски работници. Тема на состанокот беа потребните медиумски реформи.

Средба на премиерот Заев со хрватската амбасадорка Баришиќ: Има позитивни оддеци во Брисел од реформската посветеност на Владата во Македонија

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со амбасадорката на Република Хрватска во Македонија, Данијела Баришиќ.

Средба на премиерот Заев со албанскиот амбасадор Река: Добрососедските односи и регионалниот развој отвораат перспективи за сите држави

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со амбасадорот на Република Албанија во Македонија, Фатос Река.

Заев: Инвестиции и се потребни на Македонија и силно сме насочени кон создавање стабилна деловна клима!

Почитувани граѓани, почитувани мои сограѓани од Струмица почитуван амбасадор на САД, Џес Бејли, почитуван потпретседател на операциите на фабриката Адиент, Владимир Теплик, почитувани присутни, претставници на медиумите, почитувани пратеници, советници, градоначалници, мои сограѓани. многу ми е драго што еве денеска сме овде во еден убав свечен момент.

Средба на премиерот Заев со израелскиот амбасадор Орјан – промените отвораат можност за израелски инвестиции во Македонија

Средба на премиерот Заев со израелскиот амбасадор Орјан – промените отвораат можност за израелски инвестиции во Македонија

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, утрото се сретна со амбасадорот на државата Израел во Република Македонија Дан Орјан.

PM Zaev meets UN Women representative Noel Vaeza

Prime Minister Zoran Zaev met Wednesday with Maria Noel Vaeza, UN Women s Director of the Programme Division, and Dominika Stojanoska, head of the UN Women Office in Skopje.

Средба на премиерот Заев со високата претставничка од ОН, Ваеза – во новата Влада се гледа партнер во развојот на родовите политики

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, попладнево се сретна со Мариа Ноел Ваеза, директорка на Програмата за жените на ОН, оддел на ОН за родова еднаквост и зајакнување на жените и Доминика Стојаноска, шефица на Канцеларијата на ОН во Скопје.

New government’s reform commitment hailed at Zaev-Garrett meeting

Prime Minister Zoran Zaev met Wednesday with the Ambassador of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland, Charles Edmund Garrett.

Средба на премиерот Заев со британскиот амбасадор Гарет: Новата Влада отвора пат за многу потребните реформи и напредок на Македонија!

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со амбасадорот на Обединетото Кралство на Велика Британија и Северна Ирска во Македонија, Чарлс Едмунд Гарет.

Pages