Соопштенија за јавноста

Заев: Денеска отвораме поглавје на заедничка европска иднина на сите

Моето чувство коешто го имам цело ова време наназад со изјавите на премиерот Борисов додека траеше кризата во Македонија ќе го споделам овде јавно пред граѓаните, преку вас медиумите. Сите изјави беа во функција на помош на Македонија со желба да се надмине кризата, да се воспостави дијалог заради тоа што Македонија има европска иднина, а има и пријатели коишто сакаат да и помогнат.

Заев по срeдбата со Борисов: На чекор сме до потпишување на Договорот за соработка меѓу Македонија и Бугарија!

Дозволете да го изразам моето огромно задоволство за овој историски момент за мене и за мојата земја на оваа важна посета на пријателска Бугарија преку мојот драг пријател, премиерот на Бугарија, г-динот Бојко Борисов . . .

Средба на премиерот Заев со австралиската амбасадорка Фини: Поддршка од Австралија за демократските реформи што ги спроведува Владата на Македонија

Претседателот на Владата на Република Маедонија, Зоран Заев, попладнево се сретна со амбасадорката на Австралија за Македонија, Јулија Фини.

Средба на премиерот Заев со претседателот на ДПА, Тачи: Конструктивна поддршка на реформските процеси

Премиерот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со претседателот на Демократската партија на Албанците (ДПА), господинот Мендух Тачи.

Средба на премиерот Заев со јапонската амбасадорка Ханеда: Владата определена кон демократските реформи, отвора големи перспективи

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска се сретна со новата резидентна амбасадорка на Јапонија, Кеико Ханеда.

Средба на премиерот Заев со кинеската амбасадорка Лисјен: Кина гледа голем партнер во новата Влада на Македонија и шанси за поголема економска соработка

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев предпладнето се сретна со амбасадорката на НР Кина во Македонија, Лин Лисјен.

PM Zaev meets Jugohrom trade union representatives over plant restart

Prime Minister Zoran Zaev , Vice Premier for Economic Affairs Koco Angjusev, Vice Premier and Minister of Interior Oliver Spasovski, Minister of Labor and Social Policy Mila Carovska, and Lirim Sabani from the Ministry of Environment and Physical Planning met Sunday with Jugohrom trade union representatives Bajram Amiti and Svetislav Spasovski, and Trade Union of Industry, Energy and Mining (SIER) secretary-general Mare Anceva.

Средба на премиерот Заев со турскиот министер Чавушоглу: Реформската Влада на Македонија ги отвора евро-атлантските и економските перспективи

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за надворешни работи Никола Димитров и пратеникот Мухамед Зекири, попладнево се сретна со Мевљут Чавушоглу, министер за надворешни работи на Република Турција, придружуван од пратениците Хусејин Бурге и Шабан Дишли, како и од амбасадорката на Турција во Македонија, Тулин Еркал Кара.

Премиерот Заев на средба со претставници на Синдикатот на работници во Југохром: Почна решавањето на проблемот со Југохром!

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од заменикот на претседателот на Владата, задолжен за економски прашања и за координација со економските ресори, Кочо Анѓушев, заменикот на претседателот на Владата и министер за внатрешни работи, Оливер Спасовски, министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска...