Соопштенија за јавноста

Реакција на Генералниот секретар на Владата на Република Македонија на соопштенијата на ФФМ и фирмата Атриум доо Вевчани во врска со организацијата на УЕФА Супер куп во Скопје

Граѓаните на Македонија имаат право да ги поседуваат сите информации во врска со организацијата на големиот фудбалски натпревар, Супер купот на УЕФА.

Премиерот Заев за Меѓународниот ден на балканските Египќани: Градиме општество на еднакви граѓани, Египќаните се почитуван дел од Maкедонија

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во чест на 24 јуни, Меѓународниот ден на балканските Египќани, упати Честитка до граѓаните на Република Македонија кои го празнуваат овој ден.

Премиерот Заев испрати честитка до новиот претседател на Р. Србија, Вучиќ

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев, испрати честитка за инаугурацијата на новиот претседател на Република Србија, Александар Вучиќ.

Рашковски: Владата ги решава наследените проблеми, големиот спортски натпревар ќе се одигра во Македонија!

Тоа што денес е тема на прес конференцијата е нешто што ја засега цела македонска јавност, од причина што ваков настан можеби во догледна иднина никојпат нема ни да имаме во Република Македонија. Зборуваме од областа на спортот.

Премиерот Заев до граѓаните, за Рамазан Бајрам: Обезбедуваме иднина за сите, градиме општество на среќни луѓе, да продолжиме заедно!

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, за големиот празник Рамазан Бајрам упати Честитка до поглаварот на Исламската верска заедница, Реис ул улема Хаџи Сулејман ефенди Реџепи и до граѓаните кои го чествуваат празникот.

Средба на премиерот Заев со амбасадорот Палагусинец: Реформската демократска Влада на Македонија отвори перспективи за поголема соработка со Украина

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со амбасадорот на Украина, Ростислав Палагусинец.

(Видео) Премиерот Заев на брифингот во Софија: Отворивме перспективи, имаме силен партнер за ЕУ и НАТО

Како што веќе информиравме, во рамки на официјалната работа посета на Република Бугарија, претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, одржа брифинг со новинарите.

Премиерот Заев отвори уште едно поле за соработка на Македонија со Бугарија - енергетиката, двете влади најавуваат златно поглавје во односите!

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од владината делегација во Софија, денеска се сретна со Теменушка Петкова, министерка за енергетика на Република Бугарија и претставници на Бугарската асоцијација за гас.

Средба на премиерот Заев со бугарскиот претседател Радев: Постојат отворени можности за напредок на Македонија и регионот

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, попладнево оствари средба со претседателот на Република Бугарија, Румен Радев.