Соопштенија за јавноста

Премиерот Заев упати честитка до премиерот Рама: Преку почитување на европските вредности да ги обезбедиме евоинтеграциите за нашите држави и за регионот

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, упати честитка до премиерот Еди Рама за победатa на парламентарните избори, на коалицијата што ја предводи.

Средба на премиерот Заев со грчкиот амбасадор Јанакакис: Постои позитивна атмосфера за градење доверба и за продлабочување на соработката меѓу двете земји

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со амбасадорот на Република Грција во Македонија, Димитрис Јанакакис.

Средба на премиерот Заев со шпанскиот амбасадор Каранза: Мудрите политики отворија можност за развој на Македонија, Влада работи по европски вредности

Средба на премиерот Заев со шпанскиот амбасадор Каранза: Мудрите политики отворија можност за развој на Македонија, Влада работи по европски вредности

Средба на премиерот Заев со холандскиот амбасадор Пломп: Има видлив ентузијазам во државата, новата Влада отвора перспективи за Македонија и граѓаните

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска се сретна со амбасадорот на Кралството Холандија, Ваутер Пломп.

PM Zaev meets Spanish Ambassador to Macedonia Carranza

The new government is committed to democratic policies, based on European values, as the EU and NATO membership are the country's strategic goals, Prime Minister Zoran Zaev told the Spanish Ambassador to Macedonia, Ramon Abaroa Carranza.

PM Zaev meets Dutch Ambassador to Macedonia Plomp

The government has been working on the urgent reform priorities that will open Macedonia's path to joining the Euro-Atlantic institutions, Prime Minister Zoran Zaev told to Dutch Ambassador Wouter Plomp on Tuesday.

PM Zaev commits to permanent solution for Kolska railway factory

Prime Minister Zoran Zaev met Tuesday with union representatives of the Veles-based factory for railway vehicles "Kolska", committing to a permanent solution for the facility.

(Видео) Заев: Мојата намера е целосно почитување на судот и судските одлуки, oчекувам правда

Денеска почна судењето за процесот познат како „Поткуп“. Правно - формалното дејствие започна со барањето од моите адвокати за употребливоста на посебните истражни мерки од аспект заради тоа што се тие јавно објавени.

Премиерот Заев на средба со Синдикатот од Колска: Вработените ќе ги добијат заостанатите плати, ќе има и трајно решение за статусот на фабриката

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, се сретна со претставници на Синдикатот на фабриката за шински возила Колска од Велес, со претседателот на Синдикатот, Слободан Димитровски и со двајца членови на претседателството, Влатко Митревски и Марјан Мицев.

(Видео) Хан: Гледам посветеност на новата Влада на реформите, ЕУ е подготвена да ја поддржи земјата

Почитувани дами и господа, премиер задоволство ми е што сум во Скопје и што можеме да разговараме за реформи кои се поврзани со интеграцијата во Европската унија и како да продолжиме напред. Најпрво да се заблагодарам и да им честитам на сите граѓани кои го слават празникот . . .

Pages