Соопштенија за јавноста

Заев: Почнуваме со реформскиот План 3-6-9, за сериозен пробив кон Европската Унија и НАТО и за подигнување на квалитетот на живот на граѓаните на Македонија

Почитувани граѓани, почитувани медиуми,

Владата на Република Македонија го прави првиот чекор за сериозен пробив кон евро-атлантските интеграции, после големиот долгогодишен застој на државата...

Премиерот Заев му го честиташе Националниот празник – Денот на независноста на САД на претседателот Трамп

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев испрати честитка по повод Националниот празник на Соединетите Американски Држави до претседателот Доналд Трамп.

Премиерот Заев на средба со претставници од ЕБРД: Има поттик на позитивна клима за развој на Македонија

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од вицепремиерот за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев, министерот за финансии, Драган Тевдовски и министерот за транспорт и врски, Горан Сугарески, денеска се сретна со претставници на Европската банка за обнова и развој, потпретседателот Пиер Хелборн...

Премиерот на Република Македонија, Зоран Заев го честита приемот на Нотарската комора на Македонија во Советот на нотаријатите на Европската унија

Претседателот на Владата, господинот Зоран Заев, од име на Владата и од свое име на Нотарската комора на Република Македонија, како и на претседателот на комората г-дин Васил Кузманоски им го честита приемот во Советот на нотаријатите на Европската унија (CNUE).

Премиерот Заев испрати честитка до новата премиерка на Република Србија, Ана Брнабиќ

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, испрати честитка за изборот на новата Влада на Република Србија и стапувањето на должноста на Ана Брнабиќ за Претседател на Владата на Србија, со желба за успешна реализација на идните активности.

Честитки за изборот на премиерот Заев од Генералниот секретар на ОБСЕ, премиерот на Косово и лидерот на опозицијата во Грција

Во писмото со најтопли честитки на Генералниот секретар на ОБСЕ, господинот Ламберто Заниер, се истакнува дека новата Влада претставува можност да се забрзаат реформските процеси како и принципите што ги застапува оваа меѓународна организација како што се владеењето на правото и функционирањето на демократски и одговорни институции.

Средба на премиерот Заев со посредникот Нимиц: Постои позитивна клима за развој на добрососедските односи

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев претпладнево се сретна со специјалниот претставник на Обединетите Нации во разговорите меѓу Македонија и Грција, Метју Нимиц.

Средба на премиерот Заев со шефот на Канцеларијата на НАТО, Бартол: Има голема поддршка од Брисел, правецот во којшто новата Влада ја движи Македонија е кон НАТО и ЕУ

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска се сретна со Горазд Бартол, шеф на Канцеларијата за врски на НАТО во Република Македонија.

Средба на премиерот Заев со европскиот експерт Ван Хојте и претставници на ЗНМ: Определеноста на Владата кон медиумски реформи е важен чекор за евроинтеграциите

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот за комуникации, отчетност и транспарентност, Роберт Поповски, денеска се сретна со Питер Ван Хојте, европскиот експерт кој на покана на ЗНМ е во Скопје, со цел да помогне во медиумскиот реформски процес, придружуван од претставниците на ЗНМ, претседателот Насер Селмани и извршниот директор Драган Секуловски.

Zaev-Yannakakis: Positive atmosphere for building trust between Macedonia and Greece

Prime Minister Zoran Zaev met Wednesday with Greek Ambassador Dimitris Yannakakis, discussing opportunities that open policies of friendship and cooperation in the spirit of mutual respect demonstrated by countries' governments.

Pages