Соопштенија за јавноста

Делегација на Владата на РМ положи цвеќе на воените гробишта во Битола и Прилеп по повод примирјето од Првата светска војна

Претставници на Владата на Република Македонија денеска положија свежо цвеќе на француските гробишта во Битола и на германските гробишта во Прилеп, по повод одбележувањето на примирјето од Првата светска војна во 1918 година и во спомен на загинатите, повредените, исчезнатите и на раселените лица од сите војни и од сите народи.

Министерот Адеми формираше работна група за Националната стратегија за соработка со дијаспората

Развивањето на оваа стратегија за соработка со дијаспората преку импементација на повеќе мерки, позитивно ќе влијае во идентификување и воспоставување релации и подршка за разни видови на соработка на одредените области, кои воедно се и клучните

Манчевски и Димитров: „Македонија ќе биде земја домаќин на Дигиталниот Самит на Западен Балкан"

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски и министерот за надворешни работи Никола Димитров, на денешната прес конференција го најавија првиот Дигитален Самит за земјите од Западен Балкан, што ќе се одржи во Македонија на пролет следната година.

Вицепремиерот Анѓушев на економски форум во Виена: Дигитализацијата е процес со кој компаниите стануваат поефикасни, попрофитабилни и поконкурентни

Вицепремиерот за економски прашања д-р Кочо Анѓушев како член на висока Владина делегација учествува на „Виенскиот економски форум: Дијалог за иднината“, кадешто се обрати на панелот „Живееме во дигитално време: Визии и реакции на инвеститорите“.

Премиерот Заев на средба со амбасадорот на Република Чешка Томан: Не охрабрува интересот на бизнисмените од Република Чешка да инвестираат во нашата земја

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев го информираше амбасадорот на Република Чешка за напорите на земјата да ги интензивира и да им даде нова динамика на евро-атлантските процеси, и истакна дека нашата земја очекува Чешка и понатаму да го охрабрува проширувањето на ЕУ, особено во однос на земјите од Западен Балкан. 

 

Поранешната Влада дала 12.5 милиони евра за македонски медиуми за “привлекување странски инвестиции“

Поранешната Влада дала 12.5 милиони евра за македонски медиуми за "привлекување странски инвестиции".

Владата ќе се залага за функционален Совет за соработка со граѓанскиот сектор

Генералниот секретар на Владата на Република Македонија, Драги Рашковски, денеска оствари средба со две мрежи на граѓански организации.

Демант за манипулациите и невистините за владините набавки

Информацијата дека Владата на Република Македонија објавила „расипнички“ оглас за набавка свежа риба, замрзната риба, октоподи и морски плодови во вредност од 400.000 денари се тенденциозни и без соодветно и неопходно објаснување.

 

Премиерот Заев во Дневникот на ТВ1: Ја унапредуваме соработката меѓу Македонија и Босна и Херцеговина, можеме многу да си помогнеме едни на други

Заедничко гостување на претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев и претседавачот со Советот на министри на Босна и Херцеговина, Денис Звиздиќ во Дневникот на ТВ1.

Заев: Со ребалансот на буџетот, голем процент од непродуктивните трошоци за рекламирање, патувања и репрезентации ги префрливме за суштинските потреби на граѓаните

Надоместокот за стечајците согласно законот кој што ќе почне да се прави, доколку секако пратениците го усвојат овој ребаланс на буџетот по пат на дебата ќе биде согласно она кое што беше проектирано...