Интервјуа

Попоски за ИТАР-ТАСС: Македонија има посебен интерес за градење добри и пријателски односи со Русија

Република Македонија има посебен интерес за градење, унапредување и продлабочување на добри и пријателски односи со Руската Федерација, како релевантен фактор на меѓународната сцена, но и како докажан традиционален партнер, потенцира министерот за надворешни работи Никола Попоски во интервју за руската новинска агенција ИТАР-ТАСС.

Boosting of Macedonian-Russian agricultural cooperation in favor of both countries - Minister

There is a ground for Macedonia to expect further boosting of the cooperation with Russia in the agricultural sphere, Minister Ljupco Dimoski says in an interview with the ITAR-TASS News Agency ahead of his visit to Moscow in mid-February.

Димоски: Поголема македонско-руска соработка во земјоделството во интерес на двете страни

Македонија со право може да очекува придвижување на соработката со Русија во областа на земјоделството, што одговара на интересите на двете страни, истакнува македонскиот министер за земјоделство, шумарство и водостопанство Љупчо Димоски во интервју за ИТАР-ТАС во пресрет на неговата посета на Руската Федерација кон средината на месецов.

Чикаго не е цел сама по себе, министерот Попоски во интервју за Глас на Америка на македонски

Од средби во Стејт департментот и Конгресот, до посетата на Атлантскиот совет и вечерата со видни гости во Амбасадата на Република Македонија, министерот за надворешни работи Никола Попоски, кој вчера учествуваше на Националниот молитвен појадок во Вашингтон, е во куса, но интензивна мисија на лобирање пред Самитот на НАТО во Чикаго.

Енергетските проекти ми се најголем приоритет, министерот Сарачини за „Капитал“

Енергетиката останува еден од моите приоритети. Како еден од најголемите и најзначајните проекти од енергетски, државен и економски аспект, секако, e веќе споменатиот Чебрен и Галиште. Успешната реализација на овој проект ќе доведе до нето-ефект за пораст на БДП за 2%, вели министерот за економија, Ваљон Сараќини, објаснувајќи дека е нормално за реализација на толку големи проекти како Чебрен и Галиште да се чека подолг период

Младоста е предност кога си министер, Панче Кралев во интервју за „Утрински весник“

На функцијата сум веќе шест месеци и морам да признам дека секој ден учам нешто ново, вели министерот за образование Панче Кралев

FM Poposki: Greece doesn't wish for productive dialogue with Macedonia

It is ungrateful to prejudice, but the initial messages coming from Athens say it is not interested in a productive dialogue with Macedonia, Foreign Minister Nikola Poposki says in an interview with MIA about his expectations from the fresh initiative of UN mediator Matthew Nimetz for new Macedonia-Greece talks on the name dispute.

Интервју со министерот за надворешни работи Никола Попоски за МИА

Неблагодарно е да се прејудицира, но првичните пораки од Атина говорат дека Грција е незаинтересирана за целисходен дијалог со Македонија, вели во интервју за МИА шефот на македонската дипломатија Никола Попоски запрашан за очекувањата од новата иницијатива на медијаторот Метју Нимиц за средба со страните во спорот на 16 и 17 овој месец.

Интервју на премиерот Никола Груевски за „Дневник“

Ќе не примат ли во НАТО оваа година?

Тоа би било правично и заслужено, но се надевам и посакувам да не биде како што велеа старите, каде што има сила, правдина нема. Наше е да работиме со целосна посветеност.

Интервју со министерот за труд и социјална политика Спиро Ристовски за МИА

Министерот за труд и социјална полтика Спиро Ристовски во интервјуто за Македонската Информативна Агенција (МИА) говори за невработеноста, за вработувањата „на црно“, регистрацијата на таканаречените „фантоми“ или лица кои не се регистрирани во евиденциите, за ситемските пропусти во процесот на посвојување....