Кривична пријава за загадување на животната средина и природата

Кривична пријава за загадување на животната средина и природата

Шведскиот премиер со благодарност до Царовска за пристапувањето кон „Global Deal“

Република Македонија пристапи кон „Global Deal“- глобално партнерство за пристојна работа и инклузивен развој, како единствен партнер од овој регион. Премиерот на Кралството Шведска, Стефан Лофвен испрати писмо до министерката за труд и социјална политика Мила Царовска во кое изразува искрена благодарност за пристапувањето на Република Македонија.

Владата на Република Македонија денеска ќе ја одржи својата 54. редовна седница

Владата на Република Македонија денеска ќе ја одржи својата редовна, 54 седница со повеќе точки на дневен ред.

Средба на премиерот Заев со претседателот на Турција Ердоган: Поддршка за засилена економска соработка и за иницијативата на премиерот Заев за квоти за извоз на месо кон Турција

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот без ресор, Аднан Ќахил попладнево се сретна со претседателот на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган, придружуван од вице премиерот, Хакан Чавушоглу.

Средба на премиерот Заев со претседателот на Собранието на Турција, Кахраман: Парламентот на Турција ги поддржува интеграциите на Македонија во НАТО

Премиерот Зоран Заев, придружуван од министерот без ресор, Аднан Ќахил, пратениците во Собранието на Република Македонија, Енес Ибраими и Јусуф Хасан и државниот секретар во МНР, Виктор Димовски, попладнево се сретна со претседателот на Собранието на Република Турција, Исмаил Кахраман, придружуван од парламентарна делегација на Турција. 

Премиерот Заев на пресот со премиерот Јилдирим: Побаравме од Владата во Турција квоти за извоз на телешко и јагнешко месо од Македонија

Премиерите на Република Македонија и Република Турција, Зоран Заев и Бинали Јилдирим одржаа заедничка прес конференција на којашто ги потврдија јавно заложбите за унапредување на економската соработка меѓу двете држави и зголемување на трговската размена на една милијарда евра.

Период на интензивирање на билатералните односи помеѓу двете пријателски земји, Република Македонија и Република Малта

Денеска, на 12 февруари 2018-та година, министерот Едмонд Адеми оствари средба со министерот за образование и вработување на Република Малта, Еварист Бартоло, на којашто беа отворени повеќе прашање за развивање на билатералната соработка во сферата на образованието и рамковно регулирање на правата на македонските граѓани кои привремено претстојуваат и работат во Р. Малта.

Средба на премиерот Заев со премиерот на Турција Јилдирим: Турција ја поддржува Македонија во НАТО интеграциите, ќе се активира Мешовитиот комитет за унапредување на соработката

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев се сретна со премиерот на Република Турција, Бинали Јилдирим, во рамки на официјална посета на Република Ту

Средба на премиерот Заев со раководството на ТАВ: Утврдени се приоритетите за инвестицијата од 45 милиони евра во Македонија

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од министерот без ресор, Аднан Ќахил, утрото се сретна со претставници на Групацијата ТАВ, главниот менаџер, Мустафа Сани Шенер, заменик менаџерот Серкан Каптан, генералниот менаџер на ТАВ Македонија, Алп Ер Тунга Ерсој. 

Средба на премиерот Заев со бизнисмени во Анкара: Трговијата да достигне милијарда евра, има интерес за нови инвестиции

Постојат можности за унапредување на економската соработка меѓу Република Македонија и Република Турција, констатирано е заеднички на вечерата на премиерот Зоран Заев со бизнисмени од Турција, организирана вечерва во Анкара, од ТОББ (TOBB) - Сојузот на стопански комори и берзи на Република Турција.

Pages