Премиерот Заев и сопругата Заева, министерките Шекеринска и Царовска, како и министерот Филипче го поддржаа маршот за правата на жените

Премиерот Заев им даде поддршка на граѓанските организации и активисти за остварување на целосна родова еднаквост и поголема застапеност на жените во сите општествени сфери.

Средба на премиерот Заев со делегација од Црвениот Крст: Со взаемна соработка ќе ги зајакнеме капацитетите на организацијата и ќе помогнеме на повеќе граѓани на кои им треба помош

Премиерот Заев денеска оствари средба со делегација од Црвениот Крст на Република Македонија, предводена од Генералниот секретар на организацијата, Саит Саити.

Средба на премиерот Заев со индиската компанија „JSW“: Планот за економски раст отвора можности, изразен интерес за нови инвестиции

На средбата се разговараше за новите можности за инвестиции коишто се отвораат за компаниите преку новите мерки за поддршка предвидени во Планот за економски раст, за природниот потенцијал со којшто располага Република Македонија, како и за позитивните аспекти на деловниот амбиент во Република Македонија.

Премиерот Заев на настанот на ОН за Истанбулската конвенција: Ќе ја преточиме Конвенцијата и во пракса, велиме јасно НЕ за насилството врз жените!

По повод Меѓународниот ден на жените, денес се одржа јавен настан во организација на канцеларијата на Обединетите нации во Република Македонија насловен: По ратификацијата - Што е следно по Истанбулската конвенција.

Редовна прес-конференција на портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски

Видео од редовната прес-конференција на потпаролот на Република Македонија, Миле Бошњаковски​.

Средба на премиерот Заев со амбасадорот Бјорнстад: Поддршка од Норвешка за реформите, политиките на пријателство и чекорите кон ЕУ и НАТО

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска се сретна со амбасадорот на Кралството Норвешка, Арни Бјорнстад. Амбасадорот Бјорнстад е во Македонија со делегација на инвеститори од Норвешка.

Премиерот Заев го прими во посета советникот за надворешна политика на Канцеларката Меркел, Јан Хекер: Република Македонија и Западен Балкан се приоритет во европските политики на Берлин

Премиерот Заев го информираше господинот Хекер за динамиката на имплементацјата на реформските процеси и закони од Планот 3-6-9, како и за заложбите што се вложуваат во реализацијата на концептот „Едно општество за сите“.

Владата на Република Македонија денеска ја одржа својата редовна 57-ма седница

Од 57-мата седница на Владата: Од следната учебна година учениците нема да учат по програмата КЕМБРИЏ; Се формираше Советот за следење на имплементација на стратегијата во правосудството 2017-2022; Галичица останува под заштита на УНЕСКО; Ќе се пушти во употреба автопатот Демир Капија - Смоквица

Телефонски разговор на премиерот Заев со генералниот секретар на ОН, Гутереш: Поддршка за реформите и за политиките на добрососедство

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев попладнево имаше телефонски разговор со генералниот секретар на Обединетите нации, Антонио Гутереш.

Влада на Република Македонија: Надминати проблемите на АД 11 Октомври Еурокомпозит

Заменик претседателот на владата задолжен за економски прашања и координација со економските ресори, Кочо Анѓушев, одржа средба со претставници на синдикатот на АД 11 Октомври Еурокомпозит и со претставници на Синдикатот за индустрија, енергетика и рударство, на која беше разгледана состојбата на компанијата во насока на надминување и трајно решавање на проблемите.