Агенција за филм на Македонија: „Јадран филм“ нема производ, парите ќе треба да ги вратат

Како што потенцираше директорот Тозија целта е со преземените чекори оваа државна институција да ги заштити парите на граѓаните и да ги врати во буџетот на Република Македонија.

Премиерот Заев оствари средба со претседателот на Словенија, Борут Пахор и со претседателот на словенечкиот Државен Збор, Милан Брглез: Македонија и Словенија се пример за пријателски земји кои постојано создаваат причини за продлабочување на односите

Со двете средби, со Претседателот на Република Словенија, Борут Пахор и со Претседателот на словенечкиот Државен збор, Милан Брглез, заврши дводневната официјална посета на владината делегација на Република Македонија предводена од премиерот Заев.

Средба на министерот Поповски со претставникот за слобода на медиумите на ОБСЕ, Дезир: Поздравени се определбите за објективни и професионални медиуми во Македонија

Министерот за комуникации, отчетност и транспарентност во Владата на Република Македонија, Роберт Поповски денеска се сретна со Харлем Дезир, претставник за слобода на медиумите на ОБСЕ, придружуван од делегација на ОБСЕ.

Премиерот Заев на работен појадок со стопанственици на Република Словенија: Новите владини економски политики во делот на странските инвестиции се добра средина за развој на бизнис иницијативите од Словенија

Премиерот Заев ги запозна словенечките стопанственици со Планот за економски раст на Република Македонија, како и со другите аспекти на потенцијалите за инвестирање во нашата земја.

Средба на вицепремиерот Кочо Анѓушев со сенаторот Крис Марфи

Вицепремиерот Анѓушев го запозна сенаторот Марфи со реформските активности на Владата на Република Македонија, нагласувајќи ја силната посветеност кон што побрза евроатланска интеграција на земјата.

Премиерите на Република Македонија и Словенија Заев и Церар: Нашите две земји делат исти вредности и сакаме идната година да отпочнат пристапните преговорите на Република Македонија за членство во ЕУ

Заедничка прес-конференција на премиерите на Република Македонија и Република Словенија, Зоран Заев и Миро Церар.

Премиерот Заев се сретна со претставници на МВР на Словенија од мисијата за поддршка на Република Македонија во обезбедување на јужната граница за време на мигрантската криза

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со претставниците на полициските структури на Министерството за внатрешни работи на Словенија кои учествуваа во мисијата за поддршка на Република Македонија во обезбедување на јужната граница за време на мигрантска криза.

Средба на министерката Зорица Апостолска со амбасадорот на Република Грција, Димитрис Јанакакис

Министеркaта без ресор задолжена за странски инвестиции, Зорица Апостолска денес оствари средба со амбасадорот на Република Грција, Димитрис Јанакакис.

Владините делегации на Република Македонија и Република Словенија се договорија да ѝ дадат нова димензија на добрата соработка, во интерес на граѓаните на двете земји

Владината делегација на Република Македонија, предводена од премиерот Зоран Заев, одржаа билатерални и пленарна средба со своите колеги од словенечката страна предводени од премиерот Миро Церар.

Премиерот Заев и делегација на Владата на Република Македонија во официјална посета на Република Словенија

Официјалната посета на Република Словенија на делегацијата на Владата на Република Македонија предводена од премиерот Зоран Заев.

Pages