Премиерот Заев на средба со компанијата ЗТЕ: Создадени се услови кои гарантираат стабилна и предвидлива бизнис клима за инвестирање во Република Македонија

Премиерот Зоран Заев придружуван од вице-премиерот Кочо Анѓушев се сретнаа со директорот на компанијата ЗТЕ за Југоисточна Европа, Линг Жи.

Вице-премиерот Анѓушев: Планираниот буџет за 2018 година е реален и ќе овозможи забрзан економски раст

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев одржа прес конференција на која презентираше дел од предлог буџетот усвоен од Владата кој се однесува на спроведување на економските политики и економскиот развој на земјата.

Премиерот Заев испрати писмо со сочувство до египетскиот претседател Ел-Сиси за трагедијата во џамијата во Бир ал-Абед на Синај во Египет

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, во име на Владата и во име на народот на Република Македонија, испрати писмо со сочувство до Претседателот на Египет Абдул Фатах Ел-Сиси за трагедијата во џамијата во Бир ал-Абед на Синај во Египет

Заев: Транспарентноста е важна, одговорни сме пред граѓаните

Одговори на новинарски прашања на премиерот Зоран Заев.

Премиерот Заев на доделувањето на првите договори за мерката „Млад земјоделец„: Овозможуваме земјоделството да биде профитабилна гранка, двигател на економијата

Земјоделството ќе биде една од базичните гранки на кои ќе го темелиме идниот економски раст. Нашата Македонија ги има сите почвени и климатски предности за конкурентно земјоделско производство кои мора да ги искористиме за развој на вкупната економија и држава.

Премиерот Заев: Определени сме да градиме општество втемелено на принципите на родова еднаквост и цврсто застануваме зад заложбата за нулта толеранција спрема секоја форма на насилство врз жените и девојките

Насилството врз жените е кршење на основните човекови права. Ние како Влада ветивме пред граѓаните на Република Македонија дека ќе работиме на унапредување на човековите права и затоа сме посветени на системско унапредување на родовата еднаквост и елиминирање на сите форми на насилство врз жените.

Министрите Дескоска и Адеми разговараа со претставници на швајцарскиот кантон Тичино за соработка во образованието и дијаспората

Министерката за образование и наука, Рената Дескоска и министерот без ресор задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми, денеска во Владата на Република Македонија во посета го примија претседателот на државниот совет и директор на директоратот за образование култура на швајцарскиот кантон Тичино, Мануеле Бертоли.

Премиерот Заев на настанот за УСАИД за интегрирано образование: Проектот го поддржуваме, градиме едно општество, а младите денес се лидери на утрешнината

Обраќањето на премиерот на Република Македонија, Зоран Заев на настанот за УСАИД за интегрирано образование.

Одржана заедничка седница на Владите на Република Македонија и на Република Бугарија: Потпишани повеќе меморандуми за зголемување на меѓусебната економска соработка

Вчера во Струмица се одржа првата заедничка седница помеѓу Владите на Република Македонија и Република Бугарија. Се одржаа повеќе билатерални средби, а се потпишаа и десет документи за интензивирање на соработката помеѓу двете земји.

Премиерот Заев од работниот состанок за социјална инклузија на Роми во РМ: Градиме општество за целосна социјална инклузија на Ромите, како граѓанска и владина обврска во име на спокојна иднина за сите нас

Владата на Република Македонија е определена да гради инклузивно општество и Да, ќе овозможиме целосна социјална инклузија и на граѓаните Роми во Република Македонија. Ние сме решени на тоа.

Pages