Премиерот Груевски оствари средба со претставници на асоцијациите на земјоделци

Претседателот на Владата на Република Македонија, г-дин Никола Груевски, денеска оствари средба со претставници на асоцијациите на земјоделците, како и со индивидуални земјоделци.
На средбата на која што присуствуваа и министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство ...

Одобрени 5,67 милиони евра за осум проекти во Македонија од Инвестицискиот инструмент за Западен Балкан

Преку Ивестицискиот инструмент за Западен Балкан за осум проекти Македонија добила грантови од над 5,67 милиони евра. Инструментот денеска во Скопје го претставија вицепремиерката Теута Арифи и претставникот на директорат за проширување на Европската комисија Кристос Гофас. - Денеска се затвора работниот состанок за Западен Балкан и фондовите од ЕУ. Мислам дека тоа е еден ефективен состанок. Во рамките на овој инструмент досега Република Македонија има конкурирано со осум проекти и успеала да повлече ...

Ставрески: Модернизацијата на блоковите во РЕК Битола почеток на инвестициски циклус вреден 300 милиони евра

Во РЕК „Битола“ денеска промовирано успешното завршување на модернизацијата и автоматизацијата на термоелектраната „Битола 2“, Официјално модернизираниот блок го пушти во употреба вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески кој рече дека енергетскиот сектор претставува столб на економскиот развој на секоја држава, а стабилното и квалитетно снабдување со електрична енерегија е основен фактор за конкурентноста на економијата и најави нови инвестиции ...

Берлускони-Груевски: Македонија заслужува да стане членка на ЕУ

Италија искрено ја поддржува Република Македонија на патот на кон ЕУ и НАТО. Македонија заслужува позитивен извештај и препорака за почеток на преговите со ЕУ и заслужува да стане членка на Европската унија, истакнал италијанскиот премиер Силвио Берлускони на денешната средба со премиерот Никола Груевски во Рим.

Macedonia deserves to join EU, Berlusconi tells Gruevski

Italy sincerely backs the Republic of Macedonia on its road to EU and NATO. Macedonia deserves positive European Commission report and a recommendation for start of EU membership talks. The country also deserves to become a member of the European Union, Italian Prime Minister Silvio Berlusconi stated meeting with his Macedonian counterpart Nikola Gruevski on Wednesday in Rome.
Both interlocutors discussed ways to boost the scope of bilateral trade exchange and the presence of Italian investors in Macedonia, pledging to make personal efforts despite the engagement of ministers.
Gruevski and Berlusconi at their two-hour meeting and working lunch concurred that both countries were nourishing excellent political relations and vowed to further advance them.

Пуштени во употреба вештачката карпа за качување и двојно тениско игралиште во Карпош

Премиерот Никола Груевски и директорот на Агенцијата за млади и спорт Лазар Поповски денеска ја пуштија во употреба вештачката карпа за качување и двојно тениско игралиште во општина Карпош.
Вештачката карпа за качување се состои од главен дел висок 22 метри со делови за брзинско и тежинско натпреварување и помошна вештачка карпа - болдер висока околу пет метри. Вештачката карпа е опремена со трибински простор и соблекувални за спортистите.

Купи куќа, купи стан

Владата на Република Македонија преку Министерството за финансии со цел да им помогне на оние на кои не им е решено станбеното прашање и немаат сопствен дом и живеалиште започна со реализација на два проекти. Двата проекти се Пола-пола рата за првите пет години и 50% учество за купување стан односно изградба на куќа.

Премиерот Никола Груевски се сретна со комесарот за внатрешни работи на Европската комисија, Сесилија Малмстром

Претседателот на Владата на Република Македонија, г-дин Никола Груевски, денеска оствари средба со комесарот за внатрешни работи на Европската комисија, г-ѓа Сесилија Малмстром.
Претседателот Груевски изрази благодарност до комесарот Малмстром за нејзиното учество на Министерскиот форум ЕУ – Западен Балкан, кој е од големо значење не само за Република Македонија, туку и за регионот, за размена на искуства и зајакнување на соработката во насока на полесно ...

Почна форумот “ЕУ – Западен Балкан“ на министрите за внатрешни работи и за правда

Република Македонија има визија и е подготвена во соработка со останатите земји да придонесе за силна и ефективна Европа, при што нашите капацитети се целосно фокусирани на соочување со предизвиците кои не очекуваат на патот кон Унијата, истакна меѓу другото министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска во своето поздравно обраќање до учесниците на дводневниот форум “ЕУ – Западен Балкан“ на министрите за внатрешни работи и за правда што се одржува во Охрид.

Премиерот Никола Груевски се сретна со претставници на Движењето против хендикеп Полио плус

Претседателот на Владата на Република Македонија, г-дин Никола Груевски, денеска(понеделник, 03.10.2011 година) оствари средба со претставниците на Движењето против хендикеп Полио плус.На средбата беа дискутирани теми од значење за општествената група која ја претставува Движењето. Премиерот Груевски ја реафирмираше заложбата на Владата на Република Македонија за континуирано спроведување мерки и активности со кои се помага во подобрување на статусот на општествената група, како и посветеноста за обезбедување на нејзините права и интереси.

Pages