Тодоров: Времето на чекање на листите за операција во Битолската болница намалено за три месеци

Министерот за здравство Никола Тодоров на денешната прес-конференција во Битола соопшти дека е решен проблемот на одделот за анестезиологија во битолската Клиничка болница и оти е намалено времето за чекање за оперативен зафат за три месеци.

Сарачини: Само со конкурентни и иновативни производи може да се надмине кризата која доаѓа

Македонските претпријатија само со конкурентни и иновативни производи можат да ги преживеат сегашните тешки времиња, смета министерот за економија Ваљон Сарачини.
- Научно-истражувачкиот потенцијал со кој рсполага Македонија создава доволно добра основа за соработка и за креирање на идните иновативни политики во стопанските субјекти,рече Кралев.

Обуки на администрацијата за подготовка и примена на законите

Педесет државни службеници од различни институции преку обуки ги унапредуваа знаењата и вештините во подготовка и спроведување закони и прописи, како дел од проектот „Подготовка на прописи - циклус обуки за администрацијата“.

Macedonia - Belgium Business Forum in Brussels

Prime Minister Nikola Gruevski, along with Deputy PM for Economic Affairs Vladimir Pesevski, Minister for Foreign Investments Vele Samak and Director of the Directorate of Technological Industrial Development Zones Viktor Mizo, presented Tuesday in Brussels the opportunities Macedonia has been offering for doing business.

Груевски во Брисел на македонско-белгиски бизнис форум

Македонскиот премиер Никола Груевски попладнево во Брисел учествуваше и се обрати на македонско-белгиски бизнис форум, по што оствари и средби со повеќемина белгиски стопанственици кои се заинтересирани за инвестирање во Република Македонија.

Средба Попоски – Димас во Вилнус

Декларирана обострана посветеност за постигнување заемно прифатливо решение за иметo на денешната прва билатерална средба на министрите за надворешни работи на Македонија и на Грција Никола Попоски и Ставрос Димас на маргините од 18. Министерски состанок на ОБСЕ во Вилнус, Литванија.

Презентирани инвестициските можности што ги нуди Македонија пред бизнисмени во Брисел

Исклучителната макроекономска стабилност што Македонија ја постигна во изминатиот период и бизнис ориентацијата на Владата која ги разбира потребите на бизнисмените, беа во фокусот на денешната презентација на можностите за инвестирање во земјава пред стопанствениците во Брисел.

Пресудата од Хаг во фокусот на средбите на министерот Попоски во Вилнус

Вчерашната пресуда на Меѓународниот суд на правдата во Хаг во корист на Македонија, била во фокусот на денешните билатерални средби на шефот на македонската дипломатија Никола Попоски на маргините од 18. Министерски состанок на ОБСЕ во Вилниус, Литванија.

Промовирана публикацијата „100 најголеми“ во регионот од Куманово до Охрид

Стопанската комора на Северозападна Македонија организираше деловен појадок на кој беше промовирана публикацијата „100 најголеми“, во која се опфатени најуспешните компании во регионот од Куманово до Охрид, кои во текот на 2010 година покажале најпозитивни резултати во своето работење.