Реакција по повод одлуката на Претседателот Иванов да не го потпише указот за Законот за употреба на јазиците: Ако некој граѓанин има право да зборува на својот мајчин јазик, со тоа добиваат сите граѓани, а добива и Република Македонија

Владата на Република Македонија изразува жалење за одлуката на Претседателот на Република Македонија, Ѓорге Иванов, да не го потпише указот за Законот за употреба на јазиците.

Средба на владини претставници со откупувачи на јагнешко месо: Градиме партнерски однос за унапредување на оваа стопанска гранка

Владата на Република Македонија воспоставува партнерски однос со сточарите и откупувачите во процесот на носење и спроведување на политики во интерес на граѓаните.

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг во официјална посета на Република Македонија

Официјалната церемонија на пречек со највисоки државни и воени почести по повод официјалната посета на делегацијата на НАТО предводена од Генералниот секретар Јенс Столтенберг, во организација на Владата на РМ, ќе започне во 15:00 часот.

Владата на Република Македонија изразува жалење за бруталното убиство на Ивановиќ и се придружува на гласовите на разумот

Владата на Република Македонија изразува длабоко жалење за бруталното убиство на еден од политичките лидери на Србите на Косово, Оливер Ивановиќ.

Средба на претставници на Владата на Република Македонија со Конфедерацијата на слободните синдикати: Двете страни се отворени за развивање на социјалниот дијалог и изнаоѓање на заеднички решенија

Во Буџетот за 2018 година се предвидени покачувања на платите во образованието, здравството, социјалната заштита и одбраната.

Владата на Република Македонија упати покана за средба со претставници на КСС

Владата на Република Македонија ја информира јавноста дека утрово (12.1.2018), преку кабинетот на вицепремиерката Шекеринска, електронски и телефонски упати покана за средба со претставници на Конфедерација на слободни синдикати (КСС).

Соопштение за прекинување на прагот на алармирање

Соопштение за мерките против аерозагадувањето, кои се деактивирани од денеска врз основа на информацијата добиена од Министерството за животна средина и просторно планирање.

 

Редовна прес-конференција на портпаролот на Владата на Република Македонија, Миле Бошњаковски, по 48-мата владина седница

Редовна прес-конференција на портпаролот на Владата на Република Македонија, Миле Бошњаковски, по вчерашната 48-ма владина седница.

48-ма седница на Владата на РМ: усвоен предлог законот за изменување и дополнување на Законот за заштита на укажувачите; усвоена информацијата за реализација на препораките на ГРЕКО; именувани нови директори на Државните инспекторати

Владата на Република Македонија ја одржа 48-мата редовна седница.

Премиерот Заев на втор ден Божик заедно со штитениците во Заводот за заштита и рехабилитација во Банско: Поздравени се заложбите за еднакви права и можности за сите граѓани

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска е меѓу штитениците во Заводот за заштита и рехабилитација во Банско.

Pages