Соопштенија

Манчевски и Лукаревска: Внесот на податоци за вработените предуслов за исплата на плати

Министерот за информатичко општество и администрација Дамјан Манчевски и директорката на Управата за јавни приходи, Сања Лукаревска, денеска одржаа заедничка прес-конференција.

Министерот Зоран Шапуриќ на настанот „Меѓународен ден на мајчиниот јазик”

Вчера министерот Зоран Шапуриќ учествуваше на настанот „Меѓународен ден на мајчиниот јазик”, организиран од страна на Интегра Нау.

Реакција на Владата на Република Македонија за соопштението од Македонската медиумска асоцијација

По информациите објавени во вчерашното соопштение од страна на Македонската медиумска асоцијација, Владата на Република Македонија ја информира јавноста дека не е надлежна институција за да утврдува дали постои недозволена медиумска концентрација во оваа индустрија во земјава.

Премиерот Заев на дебата во Фондацијата Фридрих Еберт во Берлин: Македонија заслужува индивидуална проценка за членство во ЕУ

Премиерот Зоран Заев на дебата на тема „Од предизвици до перспективи: Демократските реформи и Евро-Атлантска интеграција на Република Македонија“.

Премиерот Заев на средба со Претседателот на С.Р. Германија Штајнмаер: 25 години дипломатски односи вложени во длабоко партнерство

Премиерот Заев и претседателот Штајнмаер го оценија како исклучително позитивен и динамичен досегашниот развој на односите меѓу Р. Македонија и С.Р. Германија, и заеднички се согласија дека овие ралации ќе продолжат и понатаму, и дека се од особено значење за претстојниот клучен период за Република Македонија.

Премиерот Заев и канцеларката Меркел на заедничка прес-конференција: Република Македонија има стабилна влада и реформски политики во интерес на граѓаните и членството во ЕУ и во НАТО

Во рамките на официјалната посета на СР Германија, премиерот Зоран Заев и канцеларката Ангела Меркел одржаа заедничка прес-конференција за медиумите и ги презентираа најважните поенти од нивната средба.

Анѓушев: Планот за економски раст овозможува поддршка за малите и средни компании – поврат до 70% од инвестициите за развивање на нови иновативни производи

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев се обрати на Тркалезна маса со која се означи започнувањето на „Проектот за зголемување  на конкурентноста на домашните мали и средни претпријатија со цел подобрување на нивната соработка со странските инвеститори“.

Прес-конференција на портпаролот на Владата на Република Македонија, Бошњаковски и министерот за информатичко општество и администрација, Манчевски по 55-тата владина седница

Видео од прес-конференцијата на портпаролот на Владата на Република Македонија и министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски по 55-тата редовна владина седница.

Министерот Фазлиу учествуваше на форумот на тема: „Jавните капитални инвестиции и регионалниот развој”

Министерот за локална самоуправа Сухејл Фазлиу и постојаната претставничка на УНДП во Република Македонија, Луиза Винтон, денеска во Скопје го отворија Форумот на тема: „Jавните капитални инвестиции и регионалниот развој”. 

Премиерот Заев на средба со германската комора за индустрија и трговија во Берлин: Германските компании во Владата на РМ имаат партнер за стабилно и предвидливо деловно опкружување и за создавање профит

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, како дел од програмата на неговата и на посетата на вицепремиерите Шекеринска и Османи на СР Германија, денеска во Берлин имаше средба со претставници на Германската комора за индустрија и трговија (ГКИТ), што ја предводеше заменик директорот на комората д-р Волкер Трејер.