Соопштенија

Средба на премиерот Заев со поранешниот словенечки претседател Кучан: Поддршка за реформите што ги спроведува новата Влада и за интеграција на Република Македонија во ЕУ и НАТО

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во рамки на работната посета на Будва се сретна и со Милан Кучан, поранешниот претседател на Република Словенија.

Средба на премиерот Заев со црногорскиот премиер Марковиќ: Македонија, Црна Гора и БиХ прават уште еден чекор напред во соработката, отворање авиолинија на релација Скопје – Подгорица – Сараево и обратно

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од владината делегација, синоќа во Подгорица имаше билатерална средба и работна вечера со претседателот на Владата на Република Црна Гора, Душко Марковиќ.

Средба на премиерот Заев со директорката во британското МНР за Западен Балкан, Мекилвем во Будва: Поддршка од Велика Британија за реформската агенда на Владата и интеграциите на Македонија

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во Будва се сретна со Фиона Мекилвем, директорка во секторот на МНР на Обеднинетото Кралство за Западен Балкан, придружувана од Ендру Пејџ, координатор при британското МНР за престојниот Самит за Западен Балкан, што треба да се одржи во Лондон.  

Анѓушев и Бектеши на средба со Љајиќ: Владите на Македонија и Србија да работат на отклонување на бариерите за побрз транспорт на стоки

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев и министерот за економија м-р Крешник Бектеши во рамките на Економската конференција: „Предизвици на патот кон ЕУ“, која се одржува во Будва, остварија билатерална средба со Расим Љајиќ, Заменик претседател и министер за трговија, туризам и телекомуникации во Владата на Република Србија.

Премиерот Заев на регионалната економска конференција во Будва: Со активната соработка меѓу земјите од регионот овозможуваме квалитетен живот за нашите граѓани и напредок кон ЕУ и НАТО

Премиерот Заев, заедно со висока владина делегација присуствува на економската конференција во Будва - Предизвици на патот кон ЕУ.

Заедничка седница на Владите на Република Македонија и на Република Бугарија на 23 ноември во Струмица

Претставниците на Владите на Република Македонија и на Република Бугарија по денешната средба едногласно се договорија на 23 овој месец во Струмица, да се одржи заедничка седница на обете Влади.

Средба на премиерот Заев со потпретседателот на ЕБРД, Хајлброн во Будва: Има позитивна клима во Македонија и реформски напредок, ќе продолжи и ќе се интензивира соработката

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, придружуван од заменик претседателот на Владата за економски прашања, Кочо Анѓушев и министрите за економија, Крешник Бектеши и за образование и наука, Рената Дескоска во рамки на работната посета во Будва, се сретна со Пиер Хајлброн, потпретседател на ЕБРД.

Премиерот Заев оствари средба со „Детската амбасада за сите деца во светот“

Премиерот Заев оствари средба со претставници на „Детската амбасада за сите деца во светот“.

Премиерот Заев на средба со раководството на Европската очна болница: Водени од начелото на хуманост, болниците треба да им служат на граѓаните

Премиерот Зоран Заев се сретна со делегација на „Европската очна болница“, предводена од д-р Хамди Атиоглу. На средбата присуствуваше и советникот за здравство на премиерот, д-р Венко Филипче.

Средба на премиерот Заев со претставници на невладината организација ЗИП Институт: Добредојдени се сите искуства и идеи кои ќе придонесат за искористување на економските капацитети на Република Македонија

Премиерот Заев денеска се сретна со Агим Селмани, извршен директор на Институтот ЗИП, во чија придружба беа и проект координаторката на институтот Јована Перовска и д-р Калман Мижеи, поранешен дипломат и економист од Република Унгарија.

Pages