Соопштенија

Владата на Република Македонија денеска во 12:00 часот ќе ја одржи својата редовна, 56-та седница

На предлог на заменик претседателот на Владата за економски прашања, на денешната седница министрите ќе ја разгледаат информацијата за можноста за понатамошно вклучување на Република Македонија во Регионална иницијатива - Програма за развој на зелени градови.

Премиерот Заев и владината делегација се сретна со Претседателот на ЕБОР: 86 милиони евра за патна инфраструктура во Македонија

Потпишување на договорот за користење на 86 милиони евра од заемот од вкупно 181 милиони евра од ЕБОР за подобрување на македонската патна инфраструктура.

Премиерот Заев се сретна со в.д. заменикот помошник државен секретар за Европа и Евроазија во Стејт департментот на САД, Метју Палмер

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, за време на дводневната работна посета на Велика Британија, оствари средба со в.д. заменикот помошник државен секретар за Европа и Евроазија во Стејт департментот на САД, Метју Палмер.

Обраќање на вицепремиерот Анѓушев на Инвестицискиот самит на ЕБОР во Лондон

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев, како член на официјалната Владина делегација, учествува на „Инвестицискиот самит за Западен Балкан“, кој се одржува во седиштето на Европската банка за обнова и развој во Лондон.

Премиерот Заев за Инвестицискиот самит за Западен Балкан во организација на ЕБОР во Лондон: Одлична можност за разговор за развојот на инфраструктурното, енергетското поврзување, како основа за привлекување на инвестициите, за подобрување на стандардот

Премиерот Заев за Инвестицискиот самит за Западен Балкан во организација на ЕБОР, во Лондон: Одлична можност за разговор за развојот на инфраструктурното, енергетското поврзување, како основа за привлекување на инвестициите, за подобрување на стандардот на граѓаните

Премиерот Заев на промоција на „Регионалната инвестициска платформа“ на Инвестицискиот самит за Западен Балкан во организација на ЕБОР: Платформата е значаен ресурс за нови инвестиции и за економската интеграција на земјите од Западен Балкан со ЕУ

Премиерот Зоран Заев, и владината делегација во која се Заменик претседател на владата задолжен за за економски прашања и за координација со економските ресори д-р Кочо Анѓушев, Заменик претседател на Владата задолжен за европски прашања Бујар Османи, Министерот за економија Крешник Бектеши и Министерот за финансии Драган Тевдовски, денеска зедоа учество во промоцијата на „Регионалната инвестициска платформа“ на Инвестицискиот самит за Западен Балкан во организација на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР), што денеска се одржува во Лондон.

Владини делегации оддадоа почит по повод 14. годишнината од смртта на поранешниот претседател на Република Македонија, Борис Трајковски во Босна и Херцеговина и во Република Македонија

По повод одбележувањето на четиринаесет годишнината од смртта на поранешниот претседател на Република Македонија Борис Трајковски, членови на делегација на Владата на РМ, во 11.00 часот, оддадоа почит и положија венец на спомен-обележјето во Ротимље,  во близината на Мостар, (БиХ), каде Трајковски и делегацијата загинаа во авионска несреќа.

Премиерот Заев и владина делегација на Инвестицискиот самит на ЕБОР во Лондон: Бидете дел од инвестицискиот бран на Западен Балкан и од новиот позитивен дух на македонската економија

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, во рамките на работната посета на Велика Британија, денеска учествува на Инвестицискиот самит за Западен Балкан во Лондон во организација на Европската банка за обнова и развој (ЕБОР).

Премиерот Заев и владина делегација во работна посета на Лондон, со учество на Инвестицискиот самит за Западен Балкан во организација на ЕБОР

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, денес и утре (26 и 27 февруари) ќе престојува во работна посета на Велика Британија.

Премиерот Заев со Претседателот на Европската Комисија, Јункер: Ја потврдуваме европската иднина на Македонија, пристапувањето кон ЕУ директно влијае врз подобрување на животот на граѓаните

Премиерот Заев: Сега нѐ очекуваат уште неколку исклучително важни активности, за да ја направиме оваа, 2018, историска година за Македонија.