Соопштенија

Обраќање на премиерот Зоран Заев за Денот на ромскиот јазик

Да не заборавиме: Припадниците на ромската заедница од Република Македонија, имаа пресудна и одлучувачка улога во официјализирањето на ромскиот јазик во мапата на јазиците на народите на светот со иницијативата на професорот Јусуф Шаип.

Премиерот Заев ги поздрави заложбите на професорскиот пленум за враќање на автономијата на Универзитетот

Премиерот Заев ги поздрави заложбите на пленумот за враќање на автономијата на Универзитетот, и се согласи дека тоа треба да биде врвен приоритет кој ќе придонесе кон поквалитетно високо образование.

Премиерот Заев: Буџетот го креиравме врз реални основи за да испорачаме резултати за граѓаните

Ви ги пренесуваме во целост одговорите на премиерот Заев, и на вицепремиерот Анѓушев на сите прашања на новинарите на прес конферецијата за буџетот за 2018 година.

Премиерот Заев од годишната регионална конференција: Поттикнуваме партнерство помеѓу Вишеградската група и Западен Балкан

Претседателот на Владата, Зоран Заев денеска учествуваше на годишната регионалната конференција: Градење капацитети и регионална соработка во процесот на Европска интеграција на Западен Балкан.

Потпишан Меморандум за разбирање помеѓу Владата, Министерството за локална самоуправа и Амбасадата на Швајцарија: Обезбедени 5,4 милиони швајцарски франци за рамономерен регионален развој

Отпочнува имплементацијата на нов проект за поттикнување на рамномерниот регионален развој во државата, во вредност од 5,4 милиони швајцарски франци.

Премиерот Заев за предлог буџетот 2018: Обезбедуваме финансиска и економска стабилизација на земјата, ова е буџет за граѓаните!

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска го презентираше предлог буџетот за 2018 година кој владата го доставува до Собранието на Република Македонија на понатамошно дебатирање и усвојување.

Министерот Аднан Ќахил на комеморативната церемонија на 79-годишнината од смртта на основачот на Современата Република Турција, Мустафа Кемал Ататурк

Министерот задолжен за странски инвестиции во Владата на Република Македонија, проф. д-р Аднан Ќахил, денеска присуствуваше на комеморативната церемонија по повод одбележувањето на 79-годишнината од смртта на основачот на Современата Република Турција, Мустафа Кемал Ататурк.

Средба на премиерот Заев со аргентинскиот амбасадор Труеба: Македонија се движи во добар правец на политички план, разговарано е за можности за унапредување на соработката

Аргентинскиот амбасадор Труеба констатираше дека Република Македонија се движи во добар правец на политички план и ги поздрави заложбите на премиерот Заев и на Владата за обезбедување повисок животен стандард и квалитетен живот за граѓаните.

Премиерот Заев претседаваше со министерската работна група за Планот 3-6-9: Прецизирани мерките и реформите од Планот во делот 6 и 9 до март 2018-та

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска претседаваше со министерската работна група која ги презентираше реализирани реформи, како и следните чекори предвидени со Планот 3-6-9.

Прес конференција во живо на премиерот Зоран Заев

Во 11:30 часот, прес конференција на премиерот Зоран Заев, на тема усвоениот предлог буџет за 2018 година кој ќе биде пуштен во понатамошна собраниска процедура.

Pages