Соопштенија

Премиерот Заев со градоначалникот на општина Струмица Јаневски: Да ги искористиме потенцијалите за соработка меѓу локалната и централната власт

Премиерот Заев и градоначалникот Јаневски изразија задоволство од досегашната соработка меѓу централната и локалната власт и се согласија дека постојат потенцијали за нејзино интензивирање, за обезбедување дополнителни проекти за квалитетен живот за сите граѓани на Струмица.

СОР 23: Обраќање на Макрадули на Пленарната сесија на високиот сегмент

Заменик министерот за животна средина и просторно планирање, Јани Макрадули имаше обраќање на попладенвната пленарна сесија на високиот сегмент на 23-тата Конференција на Страните на УНФЦЦЦ (СОР 23).

Премиерот Заев до својот грчки колега Ципрас: Сочувствуваме со семејствата на загинатите во поплавите и ви нудиме наша помош

Премиерот Зоран Заев испрати писмо со сочувство до својот грчки колега Алексис Ципрас, по трагичните последици од катастрофалните поплави во неколку градови во Грција.

Премиерот Заев и генералниот секретар на ОБСЕ Гремингер: Продолжува заедничката соработка во реализацијата на реформскиот процес важен за иднината на државата

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска се сретна со генералниот секретар на ОБСЕ, Томас Гремингер.

Средба на премиерот Заев со унгарскиот амбасадор во Македонија, Ласло Дукс: Унгарија е и ќе остане силен поддржувач на Македонија за побрз влез во ЕУ и НАТО

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев денеска оствари средба со делегација од Унгарската Амбасада во земјава, предводена од амбасадорот, д-р Ласло Дукс.

Премиерот Заев и градоначалникот на Солун Бутарис: Преку соработка меѓу општините и градовите до зајакнување на довербата

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, го прими во посета градоначалникот на Солун Јанис Бутарис, придружуван од неговите соработници.

Премиерот Заев на средба со монсињор Пекорари од амбасадата на Светата столица во Софија: Поздравени заложбите за европската иднина на Македонија

На средбата беше разговарано за теми од интерес на Католичката црква, односно за денационализацијата на локалитетот во Паљурци, и што поскоро решавање на тоа прашање во интерес на двете страни, за обновување на тој локалитет кој е од особенокултурно-историско значење за католичката црква, и за ставање на светската мапа на Република Македонија во делот на верскиот туризам.

Заврши Трансатлантскиот економски форум во Вашингтон – Премиерот Заев единствен од регионот со награда за лидерство

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев, на завршната свеченост на Трансатлантскиот економски форум во Вашингтон, во име на Премиерот Зоран Заев ја прими наградата „Лидери на Медитеранот“, која се доделува за особен придонес за поттикнувањето на трговијата и инвестициите во Медитеранот.

Обраќање на министерот Шапуриќ по повод Европска недела на претприемништво

По повод Европската недела на претприемништво Министерот Зоран Шапуриќ се обрати на јавен настан во ЕУ инфо центарот организиран од Агенцијата за подршка на претприемништвото во Република Македонија.

Вицепремиерот Анѓушев на средби во Светска Банка: Мерките од Планот за економски раст нудат силна финансиска поддршка за фирмите што се ориентирани кон резултати

Заменик претседателот на Владата задолжен за економски прашања д-р Кочо Анѓушев, за време на официјалната посета на САД, оствари средби со г-ѓа Стефани фон Фриедебург.

Pages