Соопштенија

Премиерот Заев на свеченоста по повод Денот на албанската азбука: Заеднички го прославуваме и постоењето и зближувањето на две културни традиции кои опстојувале заедно со векови

Претседателот на Владата на Република Македонија Зоран Заев, вечерва имаше свое обраќање на свеченоста по повод одбележувањето на Денот на албанската азбука која се одржа во Битола, градот во кој пред 109 години, албанските интелектуалци го стандардизираа албанскиот јазик.

Се укинуваат казнените одредби за регулација на професијата по предлог на Здружението на новинари на Македонија (ЗНМ)

Во текот на дискусијата и министерот Дамјан Манчевски и министерот Роберт Поповски, јасно истакнаа дека забелешките на претседателот на ЗНМ се прифаќаат и дека измените во членот 61 од Законот ќе се укинат.

Премиерот Заев на средба со МАТТО: Соработката со Турција е значајна, градиме стабилна бизнис клима, успехот на приватните компании ќе биде и успех за Владата

На средбата беше изразено силно уверување дека соработката помеѓу Република Македонија и Турција во периодот што следува ќе се интензивира, и во таа насока ќе се работи на зголемување на трговската размена помеѓу двете земји, но и на нови инвестиции кои се важни за економскиот раст.

Средба на премиерот Заев со амбасадорката на БиХ, Бабиќ: Заеднички заложби за заеднички напредок на државите од регионот во евроинтеграциите

Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, денеска се сретна со Лепа Бабиќ, амбасадорка на Босна и Херцеговина во Република Македонија.

Владите на Република Македонија и Бугарија ќе работат за поевтинување на роамингот

Владата одобри проект на меморандум за разбирање помеѓу Министерството за транспорт, информатичка технологија и комуникации на Република Бугарија и Министерството за информатичко општество и администрација на Република Македонија за намалување на меѓународните тарифи за роаминг за телекомуникациски услуги.

Премиерот Заев оствари средба со нерезидентни амбасадори што ја покриваат Република Македонија од Белград: Планот 3-6-9, добрососедската политика на Македонија и градењето политички консензус од интерес на дипломатите

Премиерот Заев на маргините на официјалната посета на Република Србија оствари средба со нерезидентни амбасадори што ја покриваат Република Македонија од Белград.

Премиерот Заев се сретна со претставници на Националниот совет на македонските национални заедници во Србија: Предадени книги за учениците што го изучуваат предметот „Македонски јазик со елементи на националната култура“

На барање на Македонскиот Национален Совет на македонските национални заедници (НСМНЗ) во Република Србија, Владата на Република Македонија обезбеди книги и литература на македонски јазик за учениците од основните училишта во Република Србија.

Премиерот Заев оствари средба со Претседателот на Република Србија Александар Вучиќ: Македонија и Србија имаат заеднички интереси за кои се најавени повеќе иницијативи што ќе ја продлабочат соработката и пријателството

Премиерот Зоран Заев, во рамките на официјалната посета на владината делегација на Република Србија се сретна и со претседателот на државата, Александар Вучиќ.

Премиерот Заев и премиерката на Србија, Ана Брнабиќ, на заедничка прес-конференција: Имаме многу точки на поврзување како големо богатство, како и за реализација на нови заеднички интереси

Заедничка прес-конференција на Претседателот на Владата на Република Македонија, Зоран Заев, и Претседателката на Владата на Република Србија, Ана Брнабиќ.

Премиерот Заев и делегација на Владата на Република Македонија ја отпочнаа официјалната посета на Република Србија: Пријателските односи меѓу двете земји се богатство и потенцијал за продлабочување на соработката и во многу други области

Претседателот на Владата на Република Македонија денеска ја отпочна официјалната посета на Република Србија, во придружба на владина делегација.

Pages