Соопштенија

Едицијата „130 тома македонска книжевност“ преведена на англиски јазик

Изданијата од едицијата „130 тома македонска книжевност“ од денеска се достапни и на англиски јазик. Со преведените дела од капиталниот проект на светот му е овозможено да го прочита македонскиот пишан збор. Премиерот Никола Груевски на промоцијата во МАНУ рече дека капиталниот проект на Владата и Министерството за култура е панорама на македонската литература и репрезент и ризница на книжевните вредности.

Formal opening of reconstructed "St. Kliment Ohridski" boulevard

Prime Minister Nikola Gruevski, Skopje, Centar municipality Mayors, Koce Trajanov and Vladimir Todorovic respectively, formally set into work Wednesday the overhauled "St. Kliment Ohridski" boulevard, which now gets a third lane.
The reconstruction - a project of about EUR 600,000 - covered 524m of the boulevard.

Пуштен во употреба проширениот бул. „Св. Климент Охридски“ во центарот на Скопје

Реконструираниот бул. „Св. Климент Охридски“ денеска беше свечено пуштен во употреба. По тримесечни градежни работи, булеварот е проширен со трета коловозна лента во двете насоки, со што значајно ќе се растовари сообраќајниот метеж во центарот на Скопје. Реконструиран е во должина од 524 метри - од крстосницата со бул. „Мито Хаџи Василев-Јасмин“ до крстосницата со бул. „Партизански одреди“. Изведувач на оваа делница е ГП „Гранит“, а инвестицијата на Град Скопје е вредна 37 милиони денари.

Поставен камен-темелник на новата катна гаража кај „Работнички дом“

Почна изградбата на катната гаража „Работнички дом“ во центарот на Скопје, која е петта од седумте предвидени во централното градско подрачје со Програмата на Владата. Камен-темелникот го постави премиерот Никола Груевски. Објектот е вреден осум милиони евра, со вкупна површина од 23.000 метри квадратни, од кои 20.000 метри квадратни паркинг простор за 516 возила распространет на девет надземни и еден подземен кат и деловен простор од 3.000 метри квадратни на пет нивоа. Треба да биде готов за две години.

Конститутивен состанок за претприемништво и иновации

Во Владата на Република Македонија денеска се одржа конститутивниот состанок на Комитетот за претприемништво и иновации со кој претседаваше претседателот на Владата на Република Македонија, г-дин Никола Груевски. Покрај претседателот на Владата, во работата на Комитетот за претприемништво и иновации учествуваат и заменик претседателот на Владата и министер за финансии, г-дин Зоран Ставрески, заменикот претседателот на Владата задолжен за економски прашања, г-дин Владимир Пешевски ...

Отворен модернизираниот аеродром „Александар Велики“

Обновен и модернизиран со најсовремена технолошка опрема според сите светски стандарди и капацитет да опслужува четири милиони патници годишно е новиот лик на аеродромот „Александар Велики“ во Скопје, што го презентира денеска концесионерот - турски ТАВ во присуство на македонскиот државен врв и бројна бизнис турска делегација. Од 9 септември (петок), со првиот лет на Аустриан ерлеинс целиот сообраќај ќе се одвива на новиот терминал на „Александар Велики“, најави Мустафа Сани Шенер, генерален директор на ТАВ аеродроми.

Промовирани новите автобуси на ЈСП „Скопје“

Јавното сообраќајно претпријатие „Скопје“ денеска ги промовираше новите 68 двокатни автобуси од кинеско производство од кои еден панорамски, како и 39-те украински нископодни автобуси. Со тоа ЈСП „Скопје“ има 140 автобуси со што е заменет 50 отсто од возниот парк.
Автобусите од Кина и од Украина се набавени со средства од Владата на Република Македонија.- Со денешното претставување на автобусите на ЈСП „Скопје“ практично почнува прославата на 20-годишнината од независноста на Република Македонија, која ќе продолжи со отворањето на реновираниот аеродром „Александар Велики“, рече премиерот Никола Груевски на промоцијата на автобусите.

Fule: Name row could be settled by year's end, reforms must resume

EU Enlargement Commissioner Stefan Fule has voiced optimism saying he expected the name issue between Greece and Macedonia to be settled by year's end.
"A name settlement is good for the country, for the people and businesses. Your country deserves to be a part of the positive picture," the EU commissioner told a joint press conference with PM Nikola Gruevski on Monday.
I'm an optimist, he stressed, that the major dispute will be settled by the end of 2011. This feeling is enhanced by the trust established between premiers Gruevski and Papandreou and their commitment to solve this complex issue. I encourage them to act and make as much efforts as possible to settle the row in due time.

Филе: Името може да се реши до крајот на годинава, реформите да продолжат

Еврокомесарот за проширувње Штефан Филе е оптимист и очекува до крајот на годинава да биде решен проблемот со името меѓу Грција и Македонија.
- Решението ќе биде добро за земјата, за луѓето и за бизнисот. Вашата земја заслужува да биде дел од позитивната слика на регионот. Ако нема решение земјата ризикува да заостане, рече еврокомесарот на денешната прес-конференција со премиерот Никола Груевски.

Clinic for Eye Diseases in Skopje gets new medical equipment

The Clinic for Eye Diseases in Skopje gets Sunday new modern medical equipment. The investment worth EUR 1 million is part of the purchase of apparatuses for ophthalmology for public health institutions worth EUR 3 million.
The Clinic is equipped with latest generation of apparatuses for diagnostic of eye diseases as optical tomography and retinal camera as well as equipment for ophthalmology outpatient department: bio microscope, tonometer, ophthalmoscopes and apparatuses for conducting surgeries.

Pages