Соопштенија

Optimistic approach needed, it's in the interest of Macedonia's strategic goals

It is essential to endorse a positive approach, openness, cooperation. Maintaining this spirit, it will help us a lot and make the situation much easier for us to overcome several obstacles that have been imposed without being factual, stated Foreign Affairs Minister Nikola Poposki, who met with UN mediator Matthew Nimetz on Thursday in New York together with PM Nikola Gruevski.
Underlying that talks have been very useful, Poposki said the meeting with Nimetz focused on sharing views and predictions with respect to solving the dispute imposed by Greece over our constitutional name by using an exceptionally positive and constructive approach.

Обраќање на премиерот Груевски на Самитот на балкански лидери

Регионот на Балканот низ историјата се покажа како центар од кој се ширеа науката, образованието и културата. Тоа е добра основа за да констатираме дека имаме заеднички платформи и дека можеме да бидеме подобри во секој поглед, рече премиерот Никола Груевски во обраќањето на Самитот на балкански лидери кој синоќа се одржа во Њујорк. Според Груевски, улогата на лидерите е да бидат, пред се, „промотори на новиот дух кој говори за обединување наместо за подвојување, на позитивни чувства наместо омраза...

Попоски: Мораме да пристапиме со оптимизам, тоа е во интерес на нашите стратешки интереси

Многу е важно да се поддржи еден позитивен пристап, отвореност, соработка, и во тој дух многу ќе ни се помогне и ќе ни се олесни ситуацијата за да се надминат некои пречки кои ни се наметнати, а не се реални, изјави министерот за надворешни работи Никола Попоски кој денеска во Њујорк заедно со премиерот Никола Груевски се сретна со медијаторот Метју Нимиц.

Оценувајќи ги разговорите како многу корисни, Попоски информира дека на средбата со Нимиц се разменети ставови и предвидувања за решавање на спорот кој Грција го наметна за нашето уставно име, со исклучително позитивен и конструктивен пристап.

Македонија доби 107 милиони евра заем од ЕБОР за изградба на делницата Демир-Капија - Смоквица

Заокружена e финансиската конструкција за изградба на делницата Демир Капија - Смоквица, од Коридорот 10. Средствата во износ од 107 милиони евра се обезбедени со денеска потпишаниот договор со Европската банка за обнова и развој. Договорот за заем го потпишаа вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески и директорот за транспорт на ЕБОР Сју Барет.

Macedonia gets €107 million EBRD loan for construction of Demir Kapija – Smokvica motorway section

The EBRD is supporting further modernisation of Macedonian road infrastructure with a €107 million sovereign loan to finance the construction of a new section of the north-south Corridor X. Loan agreement was signed Tuesday by Zoran Stavreski, Deputy Prime Minister and Minister of Finance and Sue Barrett, EBRD Director for Transport.

Отворен новиот Факултет за информатички науки и компјутерско инженерство при УКИМ

Премиерот Никола Груевски денеска го отвори Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ), нова високообразовна и научна институција во рамки на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ (УКИМ). Образованието беше и натаму останува приоритет на оваа Влада, рече Груевски, напоменувајќи дека пред три години ФИНКИ беше само идеја, а сега е реалност.
- Почетокот на студиите е голем предизвик на кој, убеден сум, ќе му пријдете без двоумење и ќе покажете решителност за успешно заокружување...

Премиерот Груевски се сретна со претставници на Делегацијата Се-кинескиот Народен конгрес

Претседателот на Владата на Република Македонија, г-дин Никола Груевски, денеска оствари средба со претставници на Делегацијата на Се-кинескиот Народен Конгрес, предводена од потпретседателот на Постојаниот комитет на Се-кинескиот Народен Конгрес, г-дин Санг Гуовеи.
На средбата беше изразено задоволството од постигнатото високо ниво на севкупните односи меѓу Република Македонија и НР Кина што ги карактеризира дух на пријателство, меѓусебно разбирање и успешна соработка...

Steel Con opens EUR 3,5 million plant near Kumanovo

Macedonian company "Steel Con", along with its Dutch partner "Gerliko Group" opened a plant for rebar processing in Kumanovo village Mlado Nagoricane on Wednesday.
The EUR 3,5 million investment, including a EUR 750,000 grant from the Government of the Kingdom of Netherlands, is to open 100 jobs, whereas the rebar placement has been secured through several projects in Macedonia and abroad.
Prime Minister Nikola Gruevski, who attended the opening ceremony, voiced satisfaction from the investment.

Нова инвестиција на Стил Кон во Младо Нагоричане, вредна 3.5 милиони евра

Македонската компанија Стил Кон заедно со холандскиот партнер Герлико Груп денеска во кумановско Младо Нагоричане отвори нов современ погон за преработка на арматурно железо.
Инвестицијата е вредна 3,5 милиони евра и со неа се очекува да се отворат околу 100 нови работни места. За нејзината реализација се обезбедени и 750.000 евра грант од Владата на Кралството Холандија. Фабриката се простира на површина од 2.600 метри квадратни, а пласманот на арматурното железо е обезбеден...

Конференција по повод 20 години независност на Република Македонија

Постигнувањата на македонската држава во изминатите 20 години независност и предизвиците со кои се соочуваше, како и нејзините перспективи се теми на кои денеска дискутираат учесниците на конференцијата„20 години независна Република Македонија – постигнувања и перспективи на современата македонска држава“, што во Скопје се одржува во организација на Министерството за надворешни работи.

Pages