Говори и интервјуа

 • На Македонија и треба сериозен партнер во Атина за решавање на спорот со името

  Интервју на МНР Попоски за програмата „Хоризонт“ на Бугарското национално радио, емитувано на 17 јуни и 18 јуни 2012 година.

 • Русите можат да инвестираат во повеќе области

  Оние инвеститори кои имаат намера или, пак, ќе се одлучат да реализираат бизнис во Македонија ќе наидат на пријателски ориентирана влада која има разбирање за нивните потреби и која ќе биде значаен партнер во создавањето атмосфера за квалитетно водење бизнис, премиерот Никола Груевски за Итар-Тас.

 • Самак - Опозицијата нема поим од странски инвестиции

  Опозицијата очигледно нема поим од странски инвестиции и како тие се пресметуваат. Слободно може да ме консултираат, па и со други стручни лица да дојдеме до некој заеднички јазик за тоа, вели министерот за странски инвестиции Веле Самак во неделното интервју на Радио Слободна Европа.

 • Груевски: Македонија ја заслужи поканата за членство, но НАТО нема одговор за ова

  Премиерот Никола Груевски во интервју за МИА говори за самитот на НАТО во Чикаго и оти не очекува Македонија да ја добие заслужената покана за членство поради добро познатата блокада од Грција, но и за непринципиелниот однос и политиката на двоен стандард на Алијансата, како и за селективната примена на меѓународното право. Тој се осврнува и на идните активности на Владата и на државата по Самитот.

 • Грчката блокада не смее да ни ги засени целите, интервју за МИА на министерот за надворешни работи Никола Попоски

  Пристигнавте во Чикаго, што очекувате да се случи на Самитот на НАТО?
  - Алијансата ќе мора да се соочи со неколку стратешки предизвици. Клучен е успешен излез од Авганистан. Военото присуство не смее да се одложи предолго. Тоа би било поразително колку за земјите контрибутори во мисијата ИСАФ, толку и за самиот Авганистан. Воедно, прерано повлекување може да стане причина за продолжена нестабилност. Сепак потојат разидувања околу динамиката. Потребно е од Чикаго да се упати јасна порака...

 • Планот ист и по Чикаго - сакаме членство - тоа е заслужено

  Интервју со министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски за Гласот на Америка на македонски јазик.

 • Средба Панета-Бесими во Пентагон

  САД благодарни за придонесот во коалиционите сили, со нетрпение го очекуваат приемот на Македонија во НАТО. Министерот Бесими веднаш по средбата даде интервју за Гласот на Америка на македонски.

 • Ивановски - Нема да има отпуштања во администрацијата

  Административиците нема да бидат избркани од работа, дури и да се суфицит во некоја институција, вели министерот за информатичко општество и администрација Иво Ивановски, во неделното интервју на Радио Слободна Европа.

 • Изградбата на Коридорот 8 може да почне во 2014 година

  Нашата цел е во 2014 година да започнеме со изградба доколку ја имаме неопходната поддршка од Европската комисија, ЕБРД и од ЕИБ, а за да се реализира ова потребни се инвестиции и од страната на Република Бугарија. Моја цел е да испратиме едно заедничко писмо на министрите за транспорт на Бугарија и Македонија до Европската комисија дека имаме заедничка заложба за изградба на Коридорот 8, објаснува министерот за транспорт и врски, Јанакиески за неделникот „Капитал“.

 • НАТО не е спринт, туку маратон, министерот за одбрана, Фатмир Бесими за Вечер

  Кога тргнав, тоа беше старт од една позиција кога веќе беше дефинирана агендата на НАТО во Чикаго и се знаеше дека тема на НАТО во оваа фаза нема да биде проширувањето. Но, ние решивме да ги вложиме сите напори да покренеме иницијатива, за приемот на Македонија да стане тема на претстојниот самит.

Pages