Говори и интервјуа

 • Јанкулоска: Граѓаните од дијаспората имаат право да учествуваат во изборот на власта во Македонија

  Нема ништо недозволено во однос на правото на граѓаните од дијаспората да учествуваат во изборот на власта во Република Македонија. Имаат право и да учествуваат на парламентарни избори, имаат право и да учествуваат на локални избори, вели министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска.

 • Бесими: Нема дуализам во Владата

  Нема дуализам во Владата помеѓу ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ. Посетата на Грција е во својство на заменик претседател на Владата за европски прашања и е во функција на создавање клима на соработка, доверба што е од корист за двете страни, вели во интервју за МИА вицепремиерот задолжен за европски прашања Фатмир Бесими.

 • Обраќање на премиерот Никола Груевски на Третата светска конференција за меѓурелигиски и меѓуцивилизациски дијалог

  Разновидноста на културите, религиите и цивилизациите е голем потенцијал на секое општество. Уверени во потребата дека сите ние треба да го дадеме нашиот придонес во охрабрување на културниот и религискиот дијалог и соработка, имам чест и особено задоволство, во име на Владата на Република Македонија, да Ве поздравам...

 • Највидливиот придонес од странските инвестиции се новите вработувања, интервју на Веле Самаk, Министер без ресор задолжен за привлеkување странсkи инвестиции за Дневник

  Во контекст на глобалната економија, што се однесува до Европа, најголем потенцијал гледаме во Германија и во земјите околу неа, што растат заедно со нејзината економија, затоа што таа има потреба од нови капацитети, а помали трошоци. А со такви инвестиции не се оди надвор од европскиот континент.

 • Груевски: Република Македонија положи сериозен тест на зрелост

  Победија правдата и принципите наспроти сите предизвици со кои се соочивме. Република Македонија положи сериозен тест на зрелост и избегна опасен преседан, рече премиерот Никола Груевски вечерва на прес-конференција на која што го обзнани тоа што било договорено на денешната средба со европската тројка Филе-Ховит-Бузек кај претседателот Ѓорге Иванов за, како што рече, да нема забуна и погрешна, случајна или намерна погрешна интерпретација.

 • Блерим Беџети, министер за правда во интервју за МИА

  Прашањето на измените на Изборниот законик не е завршено прашање, напротив во однос на таа тема се продолжува во континуитет. Имено Собранието на Република Македонија ги усвои измените на Изборниот законик кои се однесуваа на локалните избори...

 • Ваљон Сарачини, министер за економија во интервју за МИА

  Проценката на ЕБОР дека економијата на Република Македонија во текот на 2013 година ќе се зголеми за 1,8 отсто е многу близу до стапката на пораст на БДП од 2 отсто во 2013 година, која ја проектираа Владата на Република Македонија и ММФ...

 • Времето ќе покаже какво значење има проектот „Скопје 2014“

  Комисиите во Министерството за култура не се водат според принципот секому по малку, туку да се поддржат капитални проекти, да се направи добра селекција во која нема да биде запоставен ниту еден сегмент од македонската култура. Важно ни е да постои рамноправен однос кон сите сфери во културата. Мислам дека и годинава направивме добар избор на квалитетни и издржани проекти, вели Министерката за култура Елизабета Канческа-Милевска во интервју за дневниот весник „Нова Македонија.

 • Македонија има многу што да промовира и покаже

  Елизабета Канческа Милевска, министер за култура, во интервју за „Вечер“

 • Ставрески: Намалувањето на невработеноста се должи на владините мерки и реформи

  Во изминатите години стапката на невработеност континуирано се намалува, што според вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески, се должи на повеќе мерки и реформи што ги спроведува Владата, а најважно, како што истакнува во интервју за порталот Економски.мк, е што намалувањето на стапката на невработеност се случува во услови на економска криза, кога невработеноста се зголемува во сите европски земји.

Pages